Kam sa vybrať, ak sa ocitneme na Liptove?

0
4514

Tento krásny kraj na severe Slovenska fascinuje mnohých. Liptovská kotlina je obklopená Vysokými aj Nízkymi Tatrami, rôznymi menšími kopcami a všetko to „klincuje“ Liptovská Mara. Kto tam raz bol, vie, že sa tam skrátka musí ešte niekedy vrátiť. Liptov vás dostane svojím pôvabom, malebnosťou a elegantnou prírodou. A krásy tohto regiónu spoznáte najlepšie s teniskami na nohách a batohom na chrbte. Vyberte sa na nejakú prechádzku alebo túru. Liptov vám dopraje naozaj všetko!

liptov - tipy ny vylet - clanok

Pre nenáročných pohoďákov

Nechce sa vám veľa chodiť, ale chcete mať krásny výhľad na nezaplatenie? Nič nie je pre vás lepšou voľbou ako prechádzka na vojenský cintorín v Liptovskom Mikuláši – Háj Nicovô! Samozrejme, vyviesť sa tam môžete aj autom, ale prechádzka pomedzi zvlnenú krajinu s výhľadom na Nízke Tatry je naozaj zážitok. Ak si tento krátky a nenáročný výlet naplánujete pred západom slnka, môžete si byť istí, že nič krajšie ste nevideli. Z Hája Nicovô vidíte Nízke Tatry, v diaľke Kriváň, pod vami malé dedinky a akoby pár metrov od vás aj Liptovskú Maru. A práve vďaka Liptovskej Mare sa vám naskytne priam „gýčový“ výhľad, pretože presne nad ňou zapadá slnko. Idylická scenéria! Nejeden Lipták radí toto miesto medzi najkrajšie a najromantickejšie v celom okolí.

Pre akčných dobrodruhov

Ideálnou voľbou je prechádzka Žiarskou dolinou, ktorá končí Žiarskou chatou. Celá cesta vedie po upravenom asfaltovom chodníku pomedzi les a lesný potôčik. Ale nie je to len tak! Zo Žiarskej chaty sa dá spustiť na veľkej prenajatej kolobežke dolu kopcom! A to teda chce nejakú odvahu!

Pre zvedavých romantikov

Chcete vidieť krásnu prírodu a dotknúť sa histórie? Zájdite do Kvačianskej doliny! Cesta hore vedie cez príjemný les a lesnú cestičku. Na konci vás čaká veľký, zachovalý vodný mlyn, ktorý stále funguje! Okolo neho je vybudovaný malý areál, kde počas letných mesiacov bývajú dobrovoľníci, ktorí sa oň postarajú a  všetko vám ukážu a vysvetlia. Akoby tam zastal čas… Pobehujúce sliepky po dvore, koza priviazaná k maštali a jemný buchot otáčajúceho sa kolesa. Budete sa cítiť ako v inom, pokojnom a bezpečnom svete. A keď sa budete vracať, určite sa zastavte na pivo v prvom rodinnom mini pivovare Brontvai, ktorý sa nachádza priamo v dedine Kvačany.

Kam na Liptove - clanok

Pre ozajstných turistov

Liptov ponúka aj možnosti pre turistov, ktorí milujú hory celým srdcom. Vyberte sa na kopec Baranec nad Žiarskou dolinou alebo na najvyššie vrchy Nízkych Tatier – Chopok a Ďumbier, ktorých východiskový bod je z Jasnej. A, samozrejme, dokonalé ticho po túre si môžete užiť v dolinách okolo obce Podbanské a všetko to ukončiť prvotriednym wellnessom v hoteli Permon…

Turistika s odmenou

Láka vás predstava riadnej túry v spojení s pôžitkárskym relaxom? Vyberte sa na Liptovský hrad a po ceste dolu si dajte pauzu a vyskúšajte horúce, prírodné termálne pramene Kalamény.

Nech sa v Liptove vyberiete kdekoľvek, veľa sa okolo seba obzerajte, pretože tie pohľady a výhľady nenájdete nikde inde!

Čítajte aj:

Najkrajšie slovenské lokality, v ktorých sa počas leta schladíte

Prečo (ne)skúsiť CouchSurfing na cestách?

Tipy na letnú turistiku po Slovensku: Vyberte sa na vrcholy hôr aj do pralesa!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ