Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?

0
13006

Nechali svoje rodiny, obetovali čas s priateľmi a vzdali sa svojho zázemia len kvôli lepšiemu oceneniu ich práce. Osud postavil mnohé zdravotné sestry pred vážne rozhodnutie, ktorým bol odchod do zahraničia za lepšími platovými podmienkami.

zdravotne sestry

Alarmujúci stav úrovne slovenského zdravotníctva si pýta svoju daň v rôznych podobách. Nie sú to len pacienti, ktorí sa sťažujú na zlé podmienky a slabú zdravotnú starostlivosť. Kritikou nešetria ani zdravotné sestry, ktoré okrem hrozných pomerov v zdravotníctve poukazujú aj na nízke platy. Mnohým z nich sa nechce donekonečna čakať na zmenu, a tak volia odchod.

 

Dvojitý pohľad na platy zdravotných sestier

Spoločnosť vie vytvoriť dva tábory stojace proti sebe aj v otázke platov zdravotných sestier. Kým jedni považujú ich príjmy za nadhodnotené, druhí sa zastávajú ich práva protestovať proti slabému finančnému ohodnoteniu. Pravda je niekde uprostred, no chaos vytvárajú najmä priepastné rozdiely medzi platmi sestier v jednotlivých regiónoch. Veľa závisí aj od toho, či je sestra zamestnaná v štátnej nemocnici alebo v súkromnom zdravotníckom zariadení. Nech je to akokoľvek, ak by boli platy dobré a po novom sa v roku 2016 mnohým z nich na základe nových základných platov príjmy neznížili, prečo by stovky sestier odchádzali preč.

zdravotne sestry

Nové základné platy zdravotných sestier:

Zdravotné sestra a stupeň vzdelania Garantovaný mesačný plat (brutto)
Sestry so špecializáciou 824€
Sestry s certifikátom 729€
Ostatné sestry 695€

Na západe sú zdravotné sestry odmenené niekoľkonásobne viac

Migrácia Slovákov za lepšie platenou prácou do zahraničia je u nás niekoľkoročným trendom. Masívny odchod domácich pracovníkov sa nevyhýba ani oblasti zdravotníctva, ktoré už dlhé roky hlási odchod sestier na západ rátaný v stovkách až tisícoch osôb ročne. Nad príčinou ich odchodu netreba dlho premýšľať, pretože v zahraničí majú možnosť zarobiť niekoľkonásobne viac.

 

Vybrané krajiny, kam odchádzajú naše zdravotné sestry

Nemecko – Ak pôjde zdravotná sestra do Nemecka, jej mesačný plat sa pod 1500€ až 2000€ nedostane. Okrem toho ocení rešpekt a úctu, s ktorou sa stretne u pacientov aj u lekárov.

 

Rakúsko – Podobné platové podmienky dosahujúce 2000€ sú aj v Rakúsku, no tu je niekedy problém s morálnym ocenením našich sestier. Mnohé z nich hovorili až o pohŕdavom prístupe miestnych lekárov, ktorí veľmi nedôverujú kvalite a odbornosti Slovákov.

 

Veľká Británia – Niekoľko stoviek sestier pracuje aj vo Veľkej Británii, pričom ich týždenný príjem môže vyskočiť aj na 500-600 libier. Otázne však je, ako ich situáciu ovplyvní aktuálny Brexit a koľko z nich ostane na ostrovoch pracovať.

 

Arabský svet – Okrem západu sa lákavým pracoviskom stali arabské krajiny s dosť vysokým prirodzeným prírastkom, ktoré potrebujú stále viac zdravotníkov. Ošiaľ okolo odchodu našich sestier za platom 40 000€ ročne vypukol v rokoch 2013 a 2014. To však nie je všetko a ďalšia návnada spočíva v preplácaní dopravy a ubytovania, plus zákonných 10 týždňov dovolenky.

 zdravotne sestry

Okolo platov zdravotných sestier a ich odchodu do zahraničia je už dlhé roky poriadny chaos. Situácia sa javí ako neriešiteľná, resp. bez ochoty riešiť ju tak, aby boli všetci spokojní. Potom sa nemôžeme diviť, že v snahe zarábať adekvátne opúšťajú naše sestry domov a nemocnice nemajú dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Dokáže sa pozrieť ministerstvo zdravotníctva konečne tomuto problému do tváre a prispieť k tomu, aby naši ľudia nemuseli odchádzať?

Čítajte aj:

V Holandsku si za potraviny priplatíte, najmä však za chleba

ZANECHAŤ ODPOVEĎ