Z bývalého vojnového veterána je dnes superstar

0
4009

Kedysi bojoval proti komunizmu počas občianskej vojny na Pevninskej Číne. Dnes ho média volajú “Deduško” a zo štvrti, kde býva, sa stala top atrakcia na Taiwane. Známa “Rainbow village” alebo “Dúhová dedinka” je umelecký unikát. Naivistické farebné populárne postavy z TV, vtáky, lietadlá, rastliny, ale aj postavy domorodcov si zaslúžia pozornosť nielen cestovateľov, ale aj kritikov umenia.

Duhova dedinka_3

Dúhová dedinka a jej vznik

94-ročný dôchodca Hang Yung-fu žijúci na Taiwane mal ako vojnový veterán dve možnosti: poddať sa tlaku developerov a vysťahovať sa zo svojho príbytku, alebo sa postaviť “proti celému svetu” a žiť tam, kde žil doteraz.

Hang Yung-fu, pôvodom z Hong Kongu, sa spolu s ďalšími tísickami vojakov nasťahoval do nových príbytkov neďaleko mesta Taichung na Taiwane koncom 40. rokov minulého storočia. Pôvodne sa v lacných a narýchlo postavených barakoch ubytovali len dočasne, ostali tam však navždy, bez nároku vlastniť svoje príbytky.

Začiatkom 21. storočia sa osada začala vyľudňovať kvôli pokročilému veku obyvateľov. Ale aj preto, že mnohí z nich prijali finančnú ponuku mestského zastupiteľstva a vysťahovali sa. Hang však peniaze odmietol a v roku 2008 vymaľoval pestrými farbami svoj dom a postupne i ostatné prázdne príbytky bývalých susedov, čím protestoval proti tomu, aby sa z dediny stala “mrakodrapová divočina”.


Prečítajte si: Tim Cook kritizuje daňové rozhodnutie voči Apple

Duhova dedinka_001

Jeho diela náhodne objavili študenti z neďalekej univerzity. Tí si pestrofarebné domy vyfotili, zdieľali ich na sociálnych sieťach, čo vyvolalo pozitívne reakcie Tajwancov a neskôr i ľudí zo zahraničia.

Dúhová dedinka je menší komplex domov s novým ihriskom, ktorý obídete za 15 minút. Vstup je zdarma, môžete však podporiť a oceniť umenie pána Hanga dobrovoľným príspevkom alebo si kúpiť suvenír v malom obchodíku, kde sa “Deduško” občas objaví aj osobne. V baraku totiž žije dodnes a teší sa neočakávanému záujmu turistov, ktorých v dedinke pribúda každý rok.

Čítajte tiež:

5 faux pas, ktorým sa v Thajsku radšej vyhnite

Byť vegetariánom v Ázii sa neoplatí