Obyvatelia vs. developeri – výstavba bytov sprevádzaná večnými spormi

0
2389

Zvláštna to krajina, v ktorej vplyvné developerské spoločnosti realizujú svoje plány aj napriek nesúhlasu prostého ľudu. Ten sa často snaží hájiť svoje práva, no podplatení páni sa na jeho stranu nepostavia. Slovač však hrdo bojuje aj za cenu neustálych sporov s developermi, ktorí si niekedy dovolia až príliš.

Obyvatelia vs. developeri 2

Koľko prípadov sporov medzi developermi a obyvateľmi by sme na Slovensku narátali za posledných desať rokov? Desiatky alebo dokonca až stovky? A pri koľkých nútili majiteľov bytov skloniť hlavy bez ohľadu na pravdu len preto, že najvplyvnejší developeri si dokážu prikloniť spravodlivosť na svoju stranu? Nech je to akokoľvek, Slováci označovaní za slabých a neschopných brániť sa útlaku si nedajú skákať po hlave a v sporoch s developermi si trúfajú na víťazstvo, ktoré má priniesť do výstavby bytov na Slovensku konečne poriadok.

 

Vysoký dopyt po bývaní nahráva developerom

S realizáciou nových bytových projektov sa v posledných rokoch akosi roztrhlo vrece. Nové bytovky pribúdajú v rekordnom tempe, stavebná produkcia rastie rýchlejšie ako býva zvykom a realitné kancelárie hlásia stále vyšší podiel predaja bytov zo všetkých realitných obchodov. To všetko dáva developerom možnosť dostať sa na koňa a využiť situáciu vo svoj prospech, pričom často dochádza k okolnostiam, ktoré rozhoria poriadne vášnivé výmeny názorov.

Obyvatelia vs. developeri 3

Výstavba bytov áno, obchádzanie pravidiel nie

Proti príprave nových bytových projektov namietať nemôžeme, nakoľko bývanie potrebuje každý z nás. Problémom však je, ak sa stavia na úkor kvality či proti vôli verejného záujmu, čo je na Slovensku celkom bežným javom. Väčšina sporov vzniká práve tým, že developeri nie sú ochotní ústretovým spôsobom riešiť spor vzniknutý na základe rozdielneho pohľadu na realizáciu nejakého projektu. A keďže si dokážu presadiť svoje zámery aj bez súhlasu ľudu, ich kontroverzné praktiky si musia odpykať práve majitelia bytov.

Najčastejšie dôvody sporov medzi developermi a obyvateľmi :

  • porušenie dohody s kupujúcimi, ktorí získajú byt v inom stave ako mali prisľúbené
  • v prípade zlej kvality bytov nie sú developeri schopní dať objekt hneď do poriadku
  • meškajúca výstavba bytov, prieťahy v kolaudácií či nezrovnalosti pri odovzdaní bytu
  • realizácia projektov v „nežiaducich“ lokalitách, proti ktorým susedia protestujú

 Obyvatelia vs.developeri

Vzájomné vzťahy dokážu zlepšiť predstavitelia miest a obcí

Nie najlepší pohľad obyvateľov na niektoré developerské skupiny sa snaží riešiť tretia strana, ktorá by svojim neutrálnym postojom mala vytvárať priestor na väčšiu zhodu. Predstavitelia miest a obcí v spolupráci s rôznymi združeniami a inštitúciami tak vystupujú ako pomyselný mediátor. V mnohých prípadoch sa im prostredníctvom prednášok a odborných konferencií aj darí rozhádané tábory zbližovať, no ich prácu kazí pár zaplatených vyvolených, ktorí sú skôr na strane developerov.

Medializované škandály spojené s nezodpovednou výstavbou bytov sú len zlomkom toho, čo sa na Slovensku deje. O mnohých prípadoch sa ani nedozvieme, nakoľko nie vždy je ochota poukázať na problém aj za cenu súboja Dávida s Goliášom. Našťastie, situácia na Slovensku je na dobrej ceste a čoraz viac projektov sa realizuje seriózne. Práve takéto prípady môžu byť príkladom pre ostatných, nech sa konečne začne stavať kvalitne a podľa pravidiel a vojnová sekera sa bude môcť raz a navždy zakopať. A potom len ostáva pozvať developera na terasu, dať si s ním drink a zafajčiť fajku mieru.