Chorvátsko vstúpilo do Európskej únie! Výhody sú aj pre nás

0
1409

Dňom 1.júla vstúpilo Chorvátsko do Európskej únie. Trvalo takmer rok a pol pokiaľ sa v Európskom parlamente rozhodlo, že táto krajina dokázala splniť zadané podmienky. Tejto zmene sa mnoho dovolenkárov teší, ale čo pre nás vstup obľúbenej dovolenkovej destinácie v skutočnosti znamená?

Lacnejšie telefonovanie aj poistenie
Do Chorvátska budete potrebovať iba občiansky preukaz, zmenou je však fakt, že na hraniciach sa vás nebudú pýtať či máte dostatok financií na pobyt, ako tomu bolo doteraz. Na vstup cez hranice by ste potrebovali 50 eur na deň na osobu. Ak by ste si však mysleli, že cestou k Slovenskému moru sa vyhnete chorvátskym hraniciam, mýlili by ste sa. Keďže nepatria do Schengenu, o zrušení hraníc sa bude rokovať až budúci rok. Výhodami budú lacnejšie volania, smsky aj internet, keďže mobilní operátori majú obmedzenia na Európsku úniu. Taktiež výhodnejšie vás vyjde poistenie a ošetrenie v štátnych nemocniciach tejto prímorskej krajine.

Pokiaľ sa do tejto krásnej slnečnej krajiny práve tento rok chystáte, nezabudnite si ešte zameniť eurá na kuny. Prijatie jednotnej meny sa očakáva až v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Určite si ani neplňte auto jedlom, ceny potravín sa pohybujú približne v rovnakej cenovej hladine ako na Slovensku, zatiaľ čo za benzín a naftu zaplatíte menej ako u nás. Stále však nezabúdajte na poistenie, hoci je už výhodnejšie ako v minulosti.

O výhodách aj obavách po vstupe Chorvátska do EÚ píše aj Cestovateľský magazín