Chorvátske mestečko Vrsar na Istrii, atrakcie a možnosti turistov

0
5198

Vrsar je chorvátske mesto ležiace v zálive Lim, ktoré má čo ponúknuť každému dovolenkárovi od najmenej náročného, po náročného cestovateľa vyrážajúceho za poznávaním a kultúrou na okolí. Pobrežné mesto Vrsar vzniklo ako rybárske, no dnes už veľa rybárov nenájdete. Ich pôvodné revíry vystriedali plachetnice a jachty. Azda na najkrajšom mieste členitej Istrie sa na kopci vypína mesto, ktorého dominantu tvorí kostolná zvonica a historické centrum, pre ktoré si určite urobte čas aspoň pár hodín potulovania sa a fotografovania. Vrsar sa nachádza na Istrijskom polostrove južne od Poreču a severne približne 22 kilometrov od Rovnij.

Vrsar a Chorvátsko
Výhľad na mesto z hotela Panorama a z hotela Belvedere, foto: Zaujimavosti.net

Stredoveké mesto na kopci
V stredoveku sa mesto nazývalo rôzne. Nieslo názvy Ursaria, Ursarium, Vrsaia, či Orsaria. Veľmi často sa spomína aj pod názvom Orosar. Názov mal vzniknúť z pomenovania zdroja, keďže neďaleko sa nachádzali zdroje pitnej vody, ciele moreplavcov a rybárov cestujúcich sem pre načerpanie jej zásob. Nebol však len zdrojom vody, ale aj kameňa. Ten sa ťažil na niekoľkých ostrovoch a aj na polostrove dostupnom priamo pod mestom. Toto miesto je v súčasnosti lákadlo pre mladých umelcov, a konajú sa tam stretnutia a vernisáže. Z miestneho kameňa sa pritom stavali budovy v Taliansku, dokonca aj paláce a mestské domy v samotných Benátkach.

Vrsar Chorvátsko
Benátsky vplyv je viditeľný, foto: Zaujimavosti.net

Kým ešte v minulosti oplýval bežným ruchom historického mesta, dnes je mnoho budov ubytovacími zariadeniami, alebo slúžia ako víkendové bývanie. Už v samotnom historickom centre nemáte núdzu o nájdenie ubytovania. Výhľad z historického centra môžete mať do širokého okolia v ktorom je čo obdivovať.

Vrsar Chorvátsko

Okrem azúrového mora je to aj nejedna vyhliadka a občas nejaká tá rarita. Do centra sa autom dostanete len na pozvanie samotného hotela, či miestneho ubytovávateľa. Záujem turistov o návštevu centra tak musíte vyriešiť pešou prechádzkou. Najlákavejšie sú miestne kostoly, ich zvonice a vyhliadky. Prekvapením je ulica Giacoma Casanovu, na ktorej opakovane býval a v spojení s ním sa tu dokonca koná aj júnový festival lásky a erotiky. Ak sa pýtate, prečo a čím je vlastne toto mesto tak lákavé, je to podobnosť s niektorými uličkami v Benátkach. Vynechajme vodu a zamerajme sa na okenice, architektúru vôbec a historickú hodnotu budov.

Vrsar Chorvátsko
Uličky v historickom centre, smer k ulici G. Casanovu, foto: Zaujimavosti.net

Okolie mesta kedysi obklopovali hradby. Vstupné brány sú na niektorých miestach dodnes. Jednou z rarít je aj jedna z brán, ktorá vo svojich múroch stále ukrýva delové gule, ktoré v ňom zostali zaborené po delostreleckom útoku. Bránu sa nepodarilo zničiť a gule zostávajú dodnes viditeľné, keďže ich pri omietaní a reštaurovaní muriva starostlivo obchádzajú.

Vrsar Chorvátsko
Delové gule zostávajú zachované v múroch, omietka ich obchádza, foto: Zaujimavosti.net

Turisti a ich možnosti
Turisti sem prichádzajú z rôznym zámerom. Je to však ten hlavný a to oddych a užívanie si mora. To, že na okolí sa nachádza história a zábava, je už nie tak podstatné, ako okolitá príroda, rôznorodosť miestnych pláží a možnosti nekončiaceho množstva kaviarní a reštaurácií. Slovákov príliš na históriu nenalákate. Generácia ľudí, ktorí vedia oceniť historické pamiatky, ich architektúru a hodnotu prichádza skôr s fotoaparátom a keď tak si poriadne vychutnáva zákutia tenkých uličiek, ktoré s domyslenými vodnými kanálmi naozaj pripomínajú slávne Benátky.

Vrsar Chorvátsko
Výhľad z hotela Panorama na okolie, foto: Zaujimavosti.net

Ubytovanie zariadenia sa nachádzajú na rôznych miestach. Slovenské cestovné kancelárie ponúkajú juh pod centrom, ale aj severné miesta vrátane tých mierne vzdialenejších. V ponukách súkromných poskytovateľov ubytovania nájdete možnosti od okrajových častí, cez apartmánové domy v novovybudovanom sídlisku až po miesta v samotnom historickom centre. Samozrejme, veľké hotely svojim hosťom ponúkajú širšie spektrum služieb a pokiaľ patríte medzi menej náročných, potom azda všade narazíte na ubytovanie s vlastnou kuchynkou a možnosťami pre vlastnú prípravu jedla. Obľúbené sú tu kempy, prípadne len parky pre karavany, ktoré si tu nechávajú niekoľko mesiacov majetnejší Nemci a Belgičania, aby sa neskôr vrátili opäť po ten svoj a vyrazili na cesty po Chorvátsku. Spoľahlivosť na miestnych ľudí dovoľuje náročnej klientele plne dôverovať poskytovateľom týchto služieb.

Vrsar Chorvátsko
Výhľad z hotela Panorama na okolie, foto: Zaujimavosti.net

Miestne pláže poskytujú rôzny vstup do vody. Vo všeobecnosti je dobré počítať s obuvou do vody pre kamene rôzneho druhu. Pláž pri hoteli Belveder ponúka malé okruhliaky až k hlbokej vode. Kúpanie je následne nerušené v čistej vode plnej života, ktorý sa však drží skôr v hĺbke okolo 3 až 15 metrov. Ide o rôzne druhy morských rybičiek a v hĺbkach aj kraby pustovníky, klasické morské kraby, morské uhorky a mnoho iného. Hotel Belveder viac na západ disponuje aj betónovým a následne kamenným prirodzeným pobrežím, ktoré pravidelne ponúka vstup cez pohodlnejší kovový rebrík. V samotnom centre veľa možností na kúpanie nie je, pokiaľ vám nevyhovuje mólo a betónový vstup. Severozápad mesta opäť tvoria možnosti vstupu do mora cez kamienkové a kamenné pláže. Smerom k Poreču na sever a k hotelu Delfín, ktorý je tu najväčším hotelom a tiež asi najvýraznejšie vyhľadávaným slovenskými turistami, sa stretnete s kamienkovou plážou a opäť betónovou úpravou so schodíkami.

Vrsar Chorvátsko
Starý kláštor prerobený na hotel, foto: Zaujimavosti.net

Veľký akvapark
Na severe pri meste Poreč sa momentálne buduje veľký akvapark Aquacolors Poreč s niekoľkými druhmi vodných šmykľaviek. Miesto je momentálne ešte len vo výstavbe, Môžeme predpokladať, že už budúcu sezónu bude plne pripravené na vodu a návštevníkov. Tešiť sa môžu na veľké tobogany, vodné atrakcie, rôzne vodné dráhy a vodné víry. Nepôjde síce o atrakciu priamo vo Vrsare, stále však môže obohatiť program turistov, ktorí prichádzajú priamo sem.

Koversada
Najzaujímavejšie kempingové miesto je určite kemping pre natirustov. Koversada je pritom v Chorvátsku najväčšia, najznámejšia a zároveň najstaršia nuda pláž. Jej založenie v roku 1961 prekonáva všetky ostatné na svete dĺžkou tradície, aj obľúbenosťou. Miesto určené skôr pre vyznávačov naturizmu sa stretáva s nepochopením niektorých turistov, ktorí odmietajú nahotu a prirodzenosť ľudského tela. Napriek tomu sem zavíta mnoho turistov aj zo Slovenska, ktorí ho zvolia práve pre možnosť voľného opaľovania, kúpania a pohybu. Kapacitne je na tom komplikovane. Preto je dobré si svoje miesto rezervovať vopred. Potom si stačí pokojne vziať len dostatok šatstva pre večere a cestovanie vôbec a len minimum starostí na celej dovolenke.

Z ďalších zaujímavých miest tu je napríklad:

Miesto sme navštívili v spolupráci s CK Suntravel