20 zaujímavých miest ktoré musíte v Turecku vidieť a navštíviť

0
16253

Turecko je nádherná krajina, služby miestnych hotelov prekonávajú naše a očariť dokáže aj toho najnáročnejšieho turistu. Celá rozloha Turecka je pokrytá veľkým historickým, či prírodným bohatstvom v podobe hôr, pamiatok, či prírodných zaujímavostí. Zostavili sme rebríček miest, ktoré musíte v Turecku jednoducho vidieť a minúť ich by bol hriech. Vynechajme neprístupné miesta a orientujme sa na tie, kam sa dá reálne aj v rámci svojej dovolenky dostať.

Kappadokia
Lokalita nachádzajúca sa v strednej Anatólií  láka na hneď niekoľko miest. Buď sú to staré stavby  a kostolíky vytesané do mäkkého sopečného kameňa v Goreme, alebo blízke nádherné ukážky sily prírody. Pred miliónmi rokov tu vybuchla sopka, ktorá región zaliala vrstvou sopečnej horniny. A to opakovane. Hríbové útvary Kappadokie, ktoré občas pripomínajú aj mužské pohlavie sú nádherným príkladom toho, kedy mäkká hornina nachádzajúca pod tvrdou vďaka vetru vytvorí úžasné kamenné útvary pripomínajúce hríby. Hotové Vianoce pre milovníkov fotografovania a neobvyklých miest.

Kappadokia
foto: startour

Palác Dolmabahce
Palác Dolmabahce v Istanbule ponúka nádherný architektonický zážitok. Rozprestiera sa na ploche 110 tisíc metrov štvorcových metrov, ponúka celkovo 285 miestností a 43 siení. Prehliadka trvá necelú hodinku. Pred výstavbou paláca miesto v Bosporskej úžine slúžilo ako kotvisko pre osmanskú flotilu. Stavali ho medzi rokmi 1843 až 1856 a už vtedy získal prvenstvo, ktoré žiaden iný palác v krajine neprekonal. Ide o najväčší turecký palác vôbec.

Dolmabahce
foto: wikipedia

Hagia Sophia
Hagia Sophia je výnimočnou istanbulskou stavbou, nádhernou veľkou mešitou, ktorá od roku 1935 slúži pre cennú výzdobu a vnútroné architektonické poklady ako múzeum. Nájdete ju na Sultanahmetovom námestí. Chrám Božej múdrosti, ako sa stavbe tiež hovorí, postavili na podnet byzantského cisára Justiniána a vysvätený bol v roku 537. Čoskoro sa stavba stala symbolom Istanbulu a vlastne ním aj zostala dodnes.

Hagia Sophia
foto: wikipedia

Modrá Lagúna v Ölüdeniz
Jedna z najkrajších pláží Turecka Blue Lagoon (Modrá Lagúna) nachádzajúca sa v blízkosti mesta Ölüdeniz v provincii Mugla očarí každého návštevníka. Miesto nádherné na pohľad má pozvoľný vstup do mora s jemným pieskom. Ideálne pre neplavcov a deti. Čistá miestna voda je vyhľadávaná hlavne milovníkmi vodných športov. O služby tohto druhu tu nie je núdza.

Ölüdeniz
foto: oludeniz.com.tr

Alacati
Mestečko Alacati na západnom pobreží v Egejskom regióne v provincii Izmir je miestom, ktoré v niektorých častiach popiera, že by ste boli v Turecku. Staré kamenné stavby s viditeľným gréckym vplyvom sú nádherné na pohľad a Alacati je vďaka nim tak trochu atrakciou. Mnohé sú opustené, alebo poškodené časom. Zostali tu po gréckom obyvateľstve, ktoré sa priveľmi posúvalo na západ.

Alacati
foto: Autor: Nejdet Duzen, flickr

Efes
Na západnom pobreží krajiny sa nachádzajú ruiny starovekého mesta Efes, ktorého história má presahovať až 4000 rokov. Hoci dnes môžete objavovať len trosky kedysi slávneho rozľahlého mesta, dodnes stoja zvyšky miestnej Celziovej knižnice, niekoľkých múrov, obdivovať možno starý vodovod, výhrevný systém kúpeľov a vďaka nápisom je známe, že tu pôsobil aj Sv. Ján, Ježišov Apoštol. Pôsobil tu však aj apoštol Pavol pri zakladaní cirkvi.

Turecko Efes cestovanie
foto: TMG © + foto nižšie

Dom Panny Márie
Neďaleko Efesu sa v horách nachádza miesto, ktoré popísala vďaka vidine nemecká rehoľníčka, ktorá nikdy neopustila Nemecko. Podľa jej vízie sa naozaj podarilo nájsť miesto, kde v minulosti stál kostol a menší dom. Predpokladá sa, že tu dožila Panna Mária po Ježišovej smrti pod ochranou Sv. Jána. Po jej smrti tu postavili kostol, ktorý časom zanikol, no po znovuobjavení miesta sa odhalili jeho základy a jej dom sa pokúsili postaviť do pravdepodobnej podoby. Dnes je miesto lákavé nie len pre kresťanov, ale aj moslimov, ktorí si prichádzajú k Márií po radu. Miestny múr prosieb je veľmi zaujímavou, na Slovensku nie veľmi známou atrakciou nehovoriac o miestnej vode, údajne liečivej.

Panna Mária, Efes

Phaselis
Ďalšie antické mesto, ktorého trosky nájdete v blízkosti mesta Tekirova v oblasti Kemer priamo pri pobreží, je zaujímavé tým, že sa rozprestiera na malom polostrove a dá sa tak cez jeho hlavnú ulicu prejsť od mora k moru za niekoľko minút. V blízkosti je národný park Olympos. Množstvo trosiek mohutných kamenných stavieb už dnes netvoria celé miestnosti a predsa je stále vidieť rozpoznateľnú krásu ulíc a možností, ktoré mesto poskytovalo. V blízkosti je dodnes stojaci akvadukt, ktorý pomáhal privádzať vodu priamo do mesta.

Phaselis
foto: Paul Hagon, flickr

Ulupinar a reštaurácie na rieke
Zaujímavou atrakciou, aj keď tak trochu komerčnou, sú reštaurácie na riečke. Ulupinar je obec nachádzajúca sa 30 km od centra Kemeru na okraji Národného parku Olympos na rovnomennej riečke. Jednoduché stavby stojace na rieke ponúkajú posedenie priamo nad vodou s výhľadom na húfy pstruhov a plávajúce kačky pod vami. Nie, nejde o nijako hlbokú rieku, ale len nízku hladinu vody prechádzajúcu miestami po plochých kamenných platniach a kaskádami zo skál. Nuž a na čom inom si pochutiť, ako na nie na miestnych rybích špecialitách.

Alacati
foto: kemerholiday.net

Tachtali
Slováci majú Lomnický štít. Turci majú Tachtali. Atrakcia, ktorá je viditeľná z ďaleka sa nachádza na hore rovnomenného názvu s výškou 2365 metrov. Miestna lanovka by skôr pripomínala alpské lokality a predsa sa nachádzame niekde celkom inde. Zavesená lanovka ponúka zaujímavý výhľad a z kopca samotného sľubuje výborné podmienky pre paraglajding a opäť fotografovanie. Kým na jednej strane máte pohľad na more a blízke ostrovy s polostrovmi, na opačnej strane nazriete do hustého zhluku hôr a skalnatých končiarov. V zime si tu Turci užívajú sneh. Lanovka je prístupná každý deň v roku. V lete je sezóna od 09:00 do 19:00.

Tachtali
foto: antalyatravelagency.com

Antalya
Najčastejšie príletové miesto plážových turistov do Turecka síce mnohí hneď opúšťajú v transferových autobusoch a vyrážajú do hotelov. Urobte si však výlet do Antalye. Mimo veľké delfinárium, akvárium a zoologickú záhradu, či zábavný park je tu predsa staré centrum a niekoľko zaujímavých budov. Historické centrum Antalye stále ponúka pohľad na pôvodné hradby, staré centrum a minaret nachádzajúci sa azda na každej fotografii z Antalye. Neprehliadnite Hadriánovu bránu a centrum s veľmi starými, stále udržiavanými domami a kamennými ulicami. Keď už budete v Antalyi, neprehliadnite dáždnikovú ulicu pár minút od významného Námestia republiky.

Turecko Antalya dáždniky

Vodopád Düden tečúci do mora
Na okraji Antalye sa priamo pri morskom útese na okraji pevniny nachádza nádherná vyhliadka. Rieka, ktorá tu padá priamo do mora v krásnom vodopáde Düden  je viditeľná už z lietadla, ak sa vaše lietadlo otáča od pobrežia počas dňa. Už nad samotnou riekou skôr, ako schádza vodopádom do Stredozemného mora, sa nachádza terasa po ktorej sa dá chodiť. Celé okolie je krásne upravené a verejnosti dostupné. Ide tak o cieľ turistov, aj prechádzok rodín a mladých ľudí.

Vodopády Antalya

Kursunlu vodopády
Nádherné miesto nájdete necelých 20 km od Antalye, ukryté v nie hlbokých horách ho formovala stáročia voda. Niekoľko vodopádov tečie po vysokej skalnatej stene zarastenej hustou zeleňou. Po nej sa voda kĺže a vytvára dojem pralesa akoby v Južnej Amerike. Miestne jazierka s členitým kamenným terénom a koreňmi rôznych stromov sú príležitosťou pre fotografov a nadšencov pre prírodu. Vybudovali tu chodníky a drevené lavičky pre prechod ponad vodu. Pre viac murovaných schodov a ťažko prístupný terén nejde o miesto vhodné pre menej pohyblivých turistov. Podrobnejšie je miesto popísané v tomto našom článku o Kursunlu.

Vodopády Kursunlu
foto: Nejtu

Pamukkale
Nádherné biele travertínové chumáče sa javia ako cukrová poleva, no sú tvrdé ako kameň. Stovky metrov štvorcových plochy a svahov pokrývajú prírodné bazéniky a rôzne útvary. Pre turistov je sprístupnená len jedna časť s umelými, no dnes už poriadne travertínom zmenenými bazénikmi, ktoré sú veľkým zážitkom pre kúpajúcich sa ľudí z celého sveta. Jeho názov Pamukkale znamená v turečtine Bavlníkový hrad.

Pamukkale Turecko

Hierapolis
Antické mesto Hierapolis leží v tesnej blízkosti Pamukkale. Jeho výnimočnosť spočíva v rozhľahlosti a miestnom pohrebisku. V minulosti mesto slúžilo ako kúpele, kam prichádzali chorí zámožní ľudia zďaleka. Ak na tomto mieste dožili a zomreli, stavali sa im hrobky, či dokonca celé rodinné hrobky, ktoré po stáročia lákali vykrádačov. Dnes v meste môžete obdivovať len ruiny miestneho amfiteátra, kúpeľov, brán a starých hradieb. Jeho súčasťou sú Kleopatrine kúpele.

Turecko a Hierapolis

Demre a Sv. Mikuláš
Mesto Demre a jeho okolie je nádherným miestom plným histórie. Lýkia, región v ktorom sa nachádza, plýva historickým bohatstvom aj v podobe miestnych Lýkijských hrobiek vytesaných do kameňa, alebo ďalšou veľmi dôležitou súčasťou mesta – chrámom kde pôsobil Sv. Mikuláš, kde nájdete aj jeho pôvodnú hrobku. Sv. Mikuláš naozaj existoval. Ako zámožný muž si dovolil byť štedrým, pomáhal obyčajným ľuďom a tým si získal povesť, ktorá nám do dnešných dôb jeho meno spája so štedrosťou.

Hrobka Svätého Mikuláša v Demre, © Zaujimavosti.net  Kostol Svätého Mikuláša v Derme, Turecko

Side
Side je síce letovisko, no jeho centrum je na malom polostrove naozaj výnimočným miestom. Nachádzajú sa tu totiž zvyšky pôvodného antického mesta. Už vstup do samotného Side je v tesnej blízkosti starých múrov a stĺpov. Cestu vybudovali v podstate naprieč ruinám z ťažkých kamenných blokov. Široká oblasť je známa z jednej strany ako menší prístav s reštauráciami a pešou zónou, z druhej strany ako lokalita plná zvyškov pôvodnej helenistickej kultúry, obdivovať môžete niekoľko rozptýlených stavieb a veľký zachovaný amfiteáter.

Turecko, Side, cestovanie

Anamurium
Viac na východ, avšak stále na južnom pobreží, sa dá v rámci špeciálnych výletov nájsť naozaj ojedinelé miesto. Zvyšky antického mesta Anamurium sa nachádzajú na najjužnejšom cípe Turecka. Jeho zaujímavosťou je hlavne fakt, že sa tu nachádza množstvo stavieb, dodnes stojacich sýpok, poschodových budov z obdobia Starovekého Grécka, dodnes stále rozpoznateľná krásna výzdoba farbami a mozaiky na podlahách. Prebiehal tu síce archeologický výskum, no množstvo miest stále nebolo preskúmaných. Hoci tu denne neprichádza veľa turistov, nachádza sa tu pokladňa s malým, skôr symbolickým vstupným. Milovník histórie síce vykopávať a vŕtať sa ruinách nemôže nikde, môže si však vychutnávať miesto bez rušenia veľkých skupín turistov. Neďaleké mesto Anamur má ešte jednu atrakciu, pevnosť Mamure, keď už ste tu, skočte si pozrieť skutočnú seldžuckú pevnosť s dodnes priechodnými hradbami.

Anamur
foto: Kalikkio, flickr

Kláštor Sümela
Kláštor Sümela sa nachádza pri lesoch južne od mesta Trabzon. Na satelitných mapách ho však príliš nehľadajte. Postavili ho totiž v obrovskom skalnatom výčnelku v tvrdom svahu. Grécky ortodoxný kláštor zasvätený Panne Márii stojí vo výške 1200 metrov a tvorí azda najcennejšiu ľudskou rukou vytvorenú pamiatku v Národnom parku Aldtindere. Založili ho za vlády cisára Theodosia I. v roku 386 nášho letopočtu a priebežne ho niekoľko krát opustili a znovu obnovili. Po vpáde osmanského sultána Mehneda II. v roku 1461 sa prekvapivo miesto dočkalo jeho ochrany a naďalej bolo zastávkou pre prechádzajúcich mníchov a cestovateľov. Grécko-turecká nútená výmena obyvateľstva v roku 1923 prinútila mníchov miesto opustiť bez toho, aby si mohli čokoľvek vziať. Dnes je z miesta turistická atrakcia.

Anamur
foto: autor: Efkan Sinan, flickr.com

Nemrut
Hora Nemrut nie je veľmi prístupná bežným dovolenkárom, keďže je mimo bežné poznávacie trasy. Je však veľmi lákavým a obľúbeným cieľom. Vrch v juhovýchodnej Anatólii je známy pre nezvyčajný monument. Nachádza sa tu viacero sôch rôznych bohov a socha Antiochiosa I. ktorý bol v skutočnosti bezvýznamných kráľom, no sám sa cítil niečo viac. Nechal vybudovať toto miesto ako svoju neskoršiu hrobku. Jeho hrob sa síce stále nenašiel, alebo nebol identifikovaný, no miesto je známe ako kopec s kamennými veľkými hlavami sôch, ktoré pozerajú do údolia.

Nemrut
foto: Klerchos, klearchosguidetothegalaxy.blogspot.sk