Zmeny v hypotékach a možnosť ju splatiť bez poplatku priniesla SDKÚ

0
1694

Ako jedného z „nevoľníkov“, ako to trefne Pavol Frešo (SDKÚ) nazval všetkých platcov hypoték na Slovensku, som spozornel, keď sa v rádiu Viva dnes ráno hovorilo o možných zmenách v systéme hypoték. SDKÚ totiž prišlo s niečím, čo môže zachrániť existenciu slabších rodín, alebo vôbec pomôcť k existencii a prežitiu viacerých rodín na Slovensku. Momentálne si totiž naozaj veľká časť Slovenska nemá dôvod nepripadať ako nevoľník. Získať hypotéku v banke je niekedy umením, no celkom iným umením je zvládať ju splácať bez problémov. Ak máte hotovosť a chcete hypotéku splatiť, len v mojom prípade platím pokutu ešte na SKK vo výške 11 500,- SK. Len preto, že nechcem byť ďalej v pasci. Dokonca aj špeciálna splátka raz za rok, ktorou je možné v mojom prípade uhradiť 20 percent bez poplatku, je len na oko, keďže v konečnom dôsledku si banka hneď potom upraví splátky tak, aby na tom nebola stále veľmi škodná.

Občania by nemali byť ďalej v pasci
Človek sa hypotéke niekedy upíše, lebo musí a nejde to inak. Iné riešenie štát neponúkne, mladej rodine nepomôže takmer vôbec. Už len na to, aby si mladá rodina mohla dovoliť dieťa, potrebuje hypotéku. A vôbec to nie je tak pohodlné a jednoduché ako hlása jedna debilná reklama za druhou. V pasci sme viacerí, ktorí by radi hypotéku splatili skôr peniazmi z inej naozaj lepšej hypotéky, alebo našetrenou hotovosťou. Prakticky by sa tak dlžník vykúpil. Toto chce SDKÚ zmeniť a o podporu chce požiadať SMER. Hoci sa u nás snažíme politike vyhýbať, táto informácia a návrh na uzákonenie úprav v oblasti hypoték, to je nesmierne dôležitá vec.
A víta ju možno niekoľko tisíc ľudí na Slovensku. Nie každého totiž baví byť v hrsti niekoho, čo si napríklad po uplynutí fixácie môže s vami spraviť čo chce. Ale dôvodov nechuti je pochopiteľne viac.

Ako vítate túto zmenu a prípadnú možnosť splatiť banke hypotéku / pôžičku skôr bez poplatku?