Útulné drevené interiéry, ktoré vám zoberú dych

0
10282

obr1

Drevené interiéry sú nádherné a dýchajú pohodou, ktorú všetci toľko potrebujeme. Drevo je ideálny prírodný materiál pre interiéry, stavbu či zariadenie a mnohí majitelia domov a bytov sa čoraz viac obracajú na drevené obklady či nábytok. Aké má drevo výhody a prečo sú drevené interiéry tak populárne?

 

Výhody dreva a dreveného interiéru

  • ide o trvalo udržateľný materiál
  • tlmí vibrácie a zvuk
  • drevo je ľahko tvarovateľné a obrábateľné
  • má výborné estetické vlastnosti
  • reguluje mikroklímu v miestnosti

 

Drevo je trvalo udržateľný prírodný zdroj, ktorý je obnoviteľný. Čo to znamená? Pri správnom hospodárení sa drevo na tejto planéte nikdy neminie, a preto ho môžeme používať ako stavebný materiál. Drevo taktiež tlmí vibrácie a zvuk, z tohto dôvodu sú populárne aj aleje stromov popri cestách, aby tlmili hluk z premávky. Drevené interiéry sú dobre zvukovo izolované a hluky z vedľajšej miestnosti budete počuť oveľa menej než pri klasických interiéroch. Drevo je aj ľahko tvarovateľné a obrábateľné, a preto sa teší vysokému záujmu v nábytkárstve. Z dreva sa dá vyrobiť takmer všetko, drevo sa dobre tvaruje a je preto vhodným materiálom na vyrábanie nábytku rôznych tvarov. Drevo dobre reguluje mikroklímu v miestnosti, nakoľko ide o prírodný materiál, a v neposlednom rade má aj výborné estetické vlastnosti.

 

Drevená obývačka ako miesto na každodenný relax

 Drevené obývačky naozaj dýchajú pohodou a vyzerajú veľmi esteticky. Všade prítomné drevo miestnosť zútulňuje. Obývačka na obrázku nižšie je veľmi pekným príkladom takejto obývačky, v ktorej väčšinu materiálu tvorí drevo a drevené obklady. Veľký úložný priestor a prípadne knižnica na pravej strane obývačky dodáva miestnosti charakter pokoja a ticha na relax. Esteticky zladený nábytok a sedačková súprava v sivých farbách, ktorá ladí s drevom, sú vkusne zvolené a dopĺňa ich nízky drevený tmavohnedý stolík. Obývačka je dostatočne presvetlená vďaka veľkým oknám, ktoré do miestnosti prepúšťajú denné svetlo. Táto obývačka je priestranná a pomocou sedačkovej súpravy je rozdelená na dva priestory – priestor na odpočinok a otvorený priestor, kde sa môžu hrať deti. Vkusne zvolené čiernobiele fotografie na stenách dopĺňajú celkový charakter príjemnej drevenej obývačky, v ktorej prevládajú matné farby.

 

obr2

 

Drevený interiér pôsobí útulne takmer všade

 Podkrovné miestnosti mali vždy svoje čaro a ich kúzlo podčiarkuje aj použitie dreva a drevených obkladov. Základom vyváženého priestoru je použitie menšieho počtu farieb a ich striedanie, prípadne striedanie ich odtieňov. Na obrázku nižšie vidíme niečo ako vstupný priestor, predsieň obývačky, ktorá je celá z dreva. Veľkým plusom je drevený strop z tmavého dreva, ktorý pôsobí útulne a podvedome v nás vytvára pocit istoty. Zaujímavo a netradične vytvorené okno v pozadí miestnosti nám však dáva pocit slobody a zabraňuje pocitu stiesnenosti. Tento interiér je veľmi štýlovo vyriešený a opatrne doplnený lampami, ktoré ho zmäkčujú. Opäť, ako v predchádzajúcom príklade, je drevo doplnené sedačkou sivej farby, ktorá ladí s drevenou podlahou. Architekt znova v miestnosti navrhol sivé fotografie, ktoré neodpútavajú pozornosť od dreva, no sú jeho súčasťou.

 

Drevená kuchyňa sa dnes nosí

 Posledným príkladom je drevená kuchyňa. Niektorí môžu mať s drevenou kuchyňou problém, nakoľko sa nám vynára otázka údržby a čistoty, no v správne zhotovenej kuchyni to nie je problém. Táto drevená kuchyňa má mramorové linky, ktoré sú ideálne na varenie, nakoľko sa dajú dobre udržiavať. Kuchyňa je presvetlená a pôsobí priestranne, čo ocenia najmä viacčlenné rodiny pri spoločných raňajkách.

obr3

Drevené interiéry sú dnes veľmi moderné a či už máte drevenú kuchyňu, obývačku, alebo predsieň, vždy sa dá priestor vkusne zariadiť. Drevo má viaceré výhody, ako je jeho estetické pôsobenie, dlhodobá trvácnosť a v neposlednom rade aj jeho obnoviteľnosť. Drevených interiérov sa netreba báť, no treba rátať s vyššími finančnými nákladmi, ktoré však budeme oceňovať ešte dlhé roky po ich investovaní.