Wednesday z rodinky Adamsovcov mala svojho času doma ako domácich miláčikov naozaj kadejakú háveď, a z ešte iných náučných filmov nám sú známe ako domáci miláčikovia tučniaky, tulene, a mimozemšťania. Z reálnych správ z reálneho života vieme napríklad o bizónovi, ktorý býva ako skutočný domáci miláčik v jednej americkej domácnosti nuž a pomerne bežné sú dnes opičky, tigre, levy a podobne.
Na Slovensku sa nedá chovať hocičo len tak. Na niektoré druhy je potrebné povolenie a na iné odvahu a správne podmienky pre život, tým ďalším zas nevytvorí nikto podmienky lepšie, ako majú v reálnej prírode. Ale povedzme, že chcete vedieť o piatich najšialenejších moderných domácich zvieratkách, ktoré sa dajú v niektorých našich domácnostiach nájsť. (foto, so súhlasom Axolotl.naetoo.com)
Akvárium s pažravým, alebo klzkým prekvapením
Niekto chová v akváriu rybičky, niekto iný ho zas upraví pre niečo celkom iné a nie sú to korytnačky, škrečok a ani morča. Kým pred rokom bol malý hit vlastné mušle a krevety, dnes a vlastne už niekoľko rokov sú obľúbené pirane, žraloky, raje, perutíny, v podstate čokoľvek jedovaté, čo sused nemá a mať nikdy nebude. Väčšina z chovateľov je chovateľom krátko, lebo ich miláčik uhynie, alebo to svojim amaterizmom skrátka chovateľ pokašle… Zaujímavé sú však aj mloky. Ako sa chová mlok sa dá dozvedieť len v dobrých knihách, alebo na webe. Zaujímavý je Axolotl, čo je mlok mexický (Ambystoma Mexicanum) a je medzi chovateľmi pomerne dostupný. Ten má aj svoju malú stránku na Axolotl.naetoo.com.
Terárium s pichľavým prekvapením
Terária sú už dávno populárne. Chováme v nich rôzne druhy plazov, hadov, jašteríc, korytnačiek. S nimi sa dá už trochu viac pomaznať, ale stále to nie je to pravé. Už aj na Slovensku, či v Českej republike fungujú chovatelia krokodílov. Nechceli by ste nejakého? Jeden z posledných objavov, o ktorý je pomerne malý, ale predsa len záujem, je ježko. Asi neexistuje nechránený druh ježka a tak je zrejme nutné podstúpiť aj evidenciu o chove, no je ako zvieratko nádherný. Vyžaduje si špeciálnu starostlivosť a prostredie. Na hladkanie ale nebude.
„Cica, malá, daj tú labu z mojej nohy…“
Mačičky vedia byť krásne. Nádherné sú tie, ktoré vedia v dedine utíšiť všetkých psov jediným zarevaním. Málokto sa popýši, že má v klietke strážneho leva miesto psa. Máme na Slovensku aj tigre, no zväčša ide o zvieratká, ktoré potrebujú registráciu. Majetnejší a tajomnejší páni si vedia obstarať aj také zvieratko o ktorom nikto nevie. Dozvie sa o ňom celá krajina, až keď začne na Záhorí hrdúsiť iné zvieratká.
Kožuštek na maznanie, len si ho chytiť
Všetko kožušinkové je príjemné na dotyk a maznanie. Lenže nie všetky zvieratká sa dajú dobrovoľne stískať, naťahovať a pusinkovať. Jedným z takých, ktoré sa dá nájsť v pár slovenských domácnostiach je klokan. Malý, takmer vždy vystrašený hopkáč od prírody nedôveruje neznámym ľuďom a chytiť ho je umením. Keď si ale jeho dôveru získate, vie byť dobrý kamarát.
Kroch, kroch…
Áno, na prasiatko zabudnúť nemôžem. Napríklad druh gottingenské miniprasiatko je ako stvorený pokojne aj do bytu. Jedno tvrdenie je prekvapivé, no pravdivé. Ide o fakt, že prasiatko je veľmi čistotné a inteligentné stvorenie. Len človek samotný ho chová v zlých podmienkach a preto ho máme za špinavé stvorenie. Výnimočnosť tohto stvorenia pozná niekoľko stoviek slovenských domácností, čo je len odhadom. Len v Bratislave žije minimálne 10 rodín, ktoré namiesto mačiek a psov majú prasiatko, ak nie viac. Venčí sa podobne ako pes a reaguje na povely… div sa svete… ale ono naozaj počúva.