Internet ponúka veľa možností, ako si predbežne zistiť výšku splátok. Platí však až to, čo povedia v banke.
Kde ich hľadať a ako fungujú
Kalkulačky na výpočet hypotéky možno nájsť nielen na stránkach samotných bánk, no aj na weboch sprostredkovateľov, finančných poradcov, internetových magazínov i na spravodajských stránkach.
Líšia sa možnosťami zadania údajov – niektoré spočítajú splátky a ich celkovú sumu podľa tých najzákladnejších údajov, ako je cieľová suma, splatnosť a úrok.
Pri tých solídnejších zadávate čistý mesačný príjem žiadateľa i jeho partnera, výšku mesačných poplatkov (záväzkov) a dozviete sa tiež, akú najvyššiu výšku úveru by vám mohli pravdepodobne schváliť, pri akej úrokovej sadzbe, aká musí byť pritom minimálna hodnota založenej nehnuteľnosti, aká fixácia a doba splatnosti prichádzajú do úvahy.
Iná kalkulačka môže slúžiť pre výpočet hypotéky úver na kúpu bývania, iná, ak chcete splatiť iný úver.
Zadané, alebo vypočítané údaje z kalkulačky potom možno ďalej spresňovať a tak sa približovať pravdepodobnosti informácií, s ktorými sa stretnete pri vybavovaní úveru v banke.
Porovnanie
Kalkulačky často spočítajú podmienky pre viacero bánk súčasne a tak umožnia porovnanie hypoték. Výsledky si prečítate na monitore a môžete si ich tiež dať poslať na mail. Zvyčajne sa v pripojenom texte dozviete definície základných údajov a preklikáte sa aspoň k viac či menej aktuálnym agentúrnym správam z oblasti úverov.
Tak či onak, internetové kalkulačky slúžia na získanie len veľmi orientačných údajov. Zvyčajne pri nich býva preklik na odoslanie dotazu či objednanie si termínu na osobnú návštevu s poradcom či pracovníkom banky. Alebo na odoslanie žiadosti o hypotéku, kde sa vypĺňajú už aj osobné údaje ako bydlisko, čistý príjem, výška mesačných splátok a pôžičiek, spôsob bývania, počet detí či dosiahnuté vzdelanie a podobne (prenos údajov je chránený).
Istí podmienkami si však môžete byť až keď podpisujete zmluvu, prípadne, ak vám banka vydá časovo ohraničený príjmový certifikát.