Prečo si vybrať drevený záhradný nábytok?

0
838
Zdroj obrázku: wavebreakmedia / Shutterstock.com

Záhrada, terasa ani balkón sa nedajú využívať na maximum bez záhradného nábytku. Či už si chcete vychutnávať rannú kávu na terase vo dvojici, alebo servírovať obed v zimnej záhrade, stôl z dreva a kreslá alebo stoličky vám nesmú chýbať. Prečo si ale vybrať práve drevo?

Drevo láka svojim vzhľadom

Drevený nábytok je mimoriadne obľúbený predovšetkým vďaka svojmu vzhľadu. Drevo pôsobí útulne a vytvára určité teplo domova. Navyše, čo sa do záhrady hodí viac, ako drevený nábytok?

Stôl z dreva je skvelá voľba na terasu, do zimnej záhrady ale aj pod altánok. Prírodné materiály budú vždy moderné, obľúbené a trvácne. Asi ťažko by ste hľadali človeka, ktorému sa prírodné drevo nepáči a nemá doma žiadny drevený nábytok alebo aspoň doplnky.

Stavte na exotické a tvrdé drevo

Ak si vyberiete záhradné kreslo z teaku, cédra, eukalyptu či akáciového dreva, získate odolný a skutočne trvácny záhradný nábytok. Teakové drevo obsahuje vysoký podiel oleja, takže dobre odoláva vlhkosti. Navyše je aj pevné a zároveň pružné. Toto exotické drevo dokáže odolať aj mrazu a snehu, čo z neho robí takmer perfektný materiál na výrobu záhradného nábytku. Samozrejme treba počítať s vyššou cenou nábytku.

Cenovo dostupnejšie je eukalyptové drevo, ale takémuto nábytku viac vyhovuje krytá terasa alebo altánok, kde bude čiastočne chránený pred poveternostnými vplyvmi. Akáciové drevo tiež patrí medzi najvhodnejšie druhy na výrobu nábytku do záhrady, pretože je okrem iného odolné aj voči plesniam a škodcom.

Starostlivosť o drevený nábytok

Drevený nábytok býva ošetrený olejom už keď ho kupujete, ale je ťažké odhadnúť koľko času uplynulo medzi ošetrením nábytku a jeho kúpou. Najlepšie preto bude, ak nábytok pred prvým použitím natriete olejom. Vďaka tomu sa vyhnete vysúšaniu dreva a jeho praskaniu.

Aplikáciu oleja by ste mali opakovať minimálne dvakrát ročne. Nábytok ale treba predtým očistiť vlhkou handričkou alebo aj vysokotlakovým čističom, s ktorým však treba zaobchádzať opatrne. Olej treba nanášať až po uschnutí dreva. Ošetrovať netreba teakové drevo, ktoré ale časom získava patinu. Ak sa jej chcete zbaviť, použite teakový olej.

Drevený nábytok má aj nevýhody

Každý materiál má aj svoje nevýhody a dokonalé nie je ani drevo. Najmä mäkké druhy dreva sú pomerne citlivé na vplyvy počasia, takže je potrebné ich pravidelne ošetrovať a aj chrániť pred dažďom, mrazom či priamym slnkom.

Odolnejšie a menej náročné na údržbu sú spomínané tvrdé a exotické druhy dreva. Masívne drevo je samozrejme aj ťažšie ako napríklad umelý ratan, takže manipulácia s ním môže byť trošku náročnejšia. Niekoho môže odradiť aj vyššia cena dreveného nábytku. Na druhej strane je však takýto nábytok robustnejší a odolnejší.