Od septembra vstupuje do platnosti novela zákona, ktorá by mala pomôcť viac chrániť bežné obyvateľstvo upísané bankám pre hypotéky a úvery na bývanie. Nech už banka akokoľvek nazvala tento typ pôžičky, v konečnom dôsledku by sa na ňu mali vzťahovať nové pravidlá, ktoré pomôžu najmä viac chrániť bežného občana a ten nemusí zostávať rukojemníkom v pomerne slobodnom rozhodovaní banky, najmä po skončení fixácie.
Čo sa zmení pre platcov hypotéky
- budeme môcť hypotéku alebo úver na bývanie splatiť skôr bez poplatkov a pokút
- budeme môcť splatiť nie len celý, ale aj len časť úverov bez poplatkov
- budeme môcť úver presunúť do inej banky, čo otvára lepšie možnosti konkurencieschopnosti. Najmä pokiaľ vás doteraz banka vydierala, máte možnosť nájsť alternatívu. Veríme, že nájsť ju nemusí byť ťažké, keďže zrejme aj pôvodne vydierajúca banka začne uvažovať inak a ponúkne lepšie postavené služby. V opačnom prípade budú lepšie možnosti u konkurencie a prvá banka musí úver pustiť (presunúť) do druhej.
Tri pomerne dôležité body mnohé zmenia. Pomôžu najmä finančne slabším ľuďom so splácaním a hľadaním lepších možností splatenia svojich dlhov. Finančníci a politici zväčša nemajú ani poňatia o tom, ako žije vrstva do ktorej oni nepatria. Výnimočne sa tak podaril zákon, ktorý ako tak chráni najmä strednú a nižšiu sociálnu vrstvu.
S tým sa nedá nesúhlasiť
Pri predstave, že potrebujem z banky 60 000 EUR na kúpu staršieho domu, ale nakoniec banke vrátim 96 000 EUR, sa mi krúti hlava. Avšak práve toto je realita nášho slovenského bankovníctva. Lákať na výhodné super pôžičky a hypotéky, no zaplatíte viac. V mojom prípade je smutné, že banka upravuje mesačnú splátku vždy, keď zaplatím výnimočnú povolenú ročnú splátku (povolenú mám maximálne vo výške 20 percent a 1x ročne). Ak ju zaplatím v domnienke, že si znížim dlh voči banke, trochu sa mýlim. Banka zníži mesačné splátky, čím akoby som z každej splátky viac splácal samotné úroky. Samozrejme, že neskráti dobu, na ktorú bol vypracovaný prvotný plán splácania. Skráti mesačné poplatky tak, aby v každom prípade banka stále zarobila. Aj preto som osobne rád, že vstupuje do platnosti zákon, vďaka ktorému naše banky prehodnotia spôsoby a jednania s ľuďmi, rozdielne chápanie obchodných podmienok a nám zostáva veriť, že sa nebudú ako obyčajne snažiť klienta oklamať drobnými písmenkami a ďalšími praktikami.
Aké sú vaše skúsenosti so slovenskými bankami a hypotékami? Plánujete svoju hypotéku presunúť do inej banky, alebo ste zvedaví, čo vaša aktuálna banka spraví preto, aby si vás udržala a počkáte?