Na čo dbať pri zariaďovaní detskej izby?

0
2836

Útočisko najmenších, herňa, spálňa, pracovňa… Detská izba musí poslúžiť na niekoľko účelov. Načo by ste mali prihliadať pri jej zariaďovaní? A aké sú top trendy, ktoré by v izbe vašich ratolestí nemali chýbať?      

 

Pri zariaďovaní detskej či študentskej izby musíte brať do úvahy v prvom rade vek a potreby dieťaťa. Ak máte doma prváčika, ktorý sa vytešuje z každej novej hračky, doprajte mu dostatok priestoru aj na hru a zábavu. Samozrejme, priestor na učenie zohráva dôležitú úlohu. Starší stredoškoláci zasa ocenia priestor na oddych a zábavu napríklad na hracej konzole. Nezabúdajte, že osobnosť dieťaťa sa rýchlo mení. Ak teda nechcete siahať po novom nábytku každé dva roky, siahnite po nadčasových kúskoch, ktoré budú rásť spolu s dieťaťom.          

Zabudnite na izby v štýle populárnych rozprávok a na nábytok v prevedení filmových hrdinov. Mánia týchto postavičiek rýchlo pominie a deti omrzí. Stavte radšej na doplnky v tom štýle, ktorými nič nepokazíte. Deti sa potešia aj dekoráciám či odkladacími krabiciam s ich obľúbenými idolmi. Navyše, poslúžia ako dobrý odkladací priestor na drobnosti. Stojany na perá, lampy, obrázky či koberce môžete taktiež ladiť do rozprávkového sveta.

Ani odkladací priestor nemusí zostať strohý. Skrine a komody sú účelové, vyhrať sa môžete s regálmi a policami. Práve do nich môžete umiestniť obľúbené hračky a ostatné drobnosti, ktoré sa dajú schovať do farebných krabíc. Nebudú tak zbytočne zapadať prachom a taktiež zabránia neporiadku.

Či už máte doma malého školáka, alebo násťročného puberťáka, držte sa pravidla troch zón, ktoré by detská izba mala mať. Ide o spánkovú, relačnú a pracovnú časť. Nemusíte ich oddeľovať zástenou či nábytkom, postačí optické predelenie, z ktorého bude dieťaťu jasné, čo sa v ktorej časti nachádza  – z priestoru na učenie sa bude môcť ľahko presunúť k regálu s hračkami a odtiaľ si oddýchnuť do postele.

Najpodstatnejšou je zóna spánku – ako sa hovorí, prespíme pol života, naše telo si zaslúži dostatočný komfort. A pri deťoch to platí obzvlášť. Častokrát si zvyknú po škole na chvíľu zdriemnuť a načerpať  energiu na učenie. Výber správneho matraca by mal byť samozrejmosťou, deti sú vo vývine a potrebujú dôkladnú oporu tela.

Priestor pod posteľou sa dá využiť tiež – buď zvoľte posteľ s úložným priestorom v podobne šuplíkov, alebo môžete menej potrebné veci uskladniť aj do krabíc, ktoré ľahko schováte pod posteľ.

TIP: Riešením pre väčší priestor je aj poschodová posteľ, ktorá zaručí pohodlný spánok a ušetrí priestor pod posteľou, ktorý poslúži na odkladanie vecí či hranie. Spravte deťom bunker priamo u nich v izbe. Ani neviete, koľko radosti urobíte malým nezbedníkom. Prípadne im pod posteľou urobte pohodlné sedenie na sedacích vakoch a relaxačná zóna je ako vyšitá!         

                        

Pracovná zóna v sebe zahŕňa praktický a komfortný účel. Berte ohľad najmä pri výbere stola s dostatočnou plochou. Ideálny je pracovný stôl s nastaviteľnou výškou, nemusí byť však samozrejmosťou. Výšku dokáže regulovať aj polohovateľná stolička s ergonomickým tvarovaním. Výber miesta pre pracovnú časť je rovnako podstatný. Neumiestňujte ju do kúta, ale skôr do časti s prirodzeným denným svetlom, ktoré je pri písaní úloh pre oči najlepšie. Nezabudnite ani na lampu, ktorá poslúži počas dlhých zimných večerov. Umiestnite ju tak, aby si ňou školák netienil.  

  

Viac inšpirácií hľadajte na www.kika.sk