Turecká telenovela Feriha, jej zaujímavosti a herecké obsadenie

23
58520

Feriga seriálTelevízia Doma od polovice augusta začala vysielať turecký seriál Feriha. Stalo sa tak súčasne s uvedením Búrlivého vína na hlavnom kanáli TV Markíza. Feriha je zástupcom v súčasnosti úspešných tureckých telenoviel, ktoré tak vystriedali mexické a juhoamerické telenovely, ktorým zdá sa nadobro odzvonilo. Bližšia krajina aj pre dovolenky a bližší turizmus Slovákov v Turecku, láka o niečo viac. Na chuť tureckým seriálom prišli Slováci najmä pri Tisíc a jedna Noc, pokračujúc úspechom seriálu Veľkolepé storočie, ktorý mal aj druhý používanejší názov – Sultán. Feriha vyznieva veľmi obyčajne, pravdou však je, že ide o druhý najúspešnejší turecký seriál vôbec.

Príbeh seriálu

Feriha je mladé pekné dievča, ktoré vyrastá v chudobnej rodine vrátnika v panelovom dome, kde majú svoje byty bohatí obyvatelia prestížnej štvrti luxusného bývania. Otec vrátnik, mama upratovačka a tri deti bývajú v suteréne a starajú sa o pohodlie bohatých majiteľov bytov nad nimi. Feriha vďaka dobrým výsledkom v škole získa možnosť študovať na prestížnej súkromnej škole v centre Istanbulu, kam dochádza každý deň z domu. Dostáva sa medzi bohatých mladých ľudí, ktorí aj ju vnímajú ako rovesníčku. Feriha na škole študuje vďaka štipendiu a značkové šaty, ktorými maskuje svoj chudobný pôvod, dostáva od svojej kamarátky z pomedzi zámožných nájomníkov, ktorá ako rozmaznaná dievčina vyhadzuje pokojne aj celom nové šaty len preto, že pochádzajú od macochy. Feriha sa na škole stretáva s Emirom, bohatým playboyom, ktorý sa objavuje aj v bulvárnych plátkoch počas večierkov a „záťahov“ v nočných podnikoch. Očarí ho práve Feriha, ktorá tým, že býva v dobrej štvrti a nosí značkové šaty, nevzbudzuje dojem chudobnej dievčiny a využije tieto prvky na malú lož. V skutočnosti však nejde o lož, len zamlčanie skutočného pôvodu, čo sa postupne vyrojí do veľkej lži.

Problémom je, že Ferihin otec je tradičný prísny otec, ktorý dbá o česť rodiny a tradície. Jeho prísna výchova obmedzuje Ferihu v nosení drahých šiat, lepšieho mobilu, a vôbec jej bráni v modernej dospelosti a fungovaní už dospelej modernej ženy. Otec jej dohodne svadbu s príšerným Halilom, majiteľom malého obchodu, ktorý pripomína Borata vzhľadom aj vyjadrovaním mixnutého s Freddiem Mercurym. Feriha tak musí riešiť zložitý typický telenovelovitý vzťah s Emirom plný rozchodov, spojení, plaču, vylievaní sŕdc a podobne, zároveň riešiť boj proti zastaraným tradíciám a nútenej svadbe. Diváci môžu očakávať únos samotným Halilom, niekoľko bojov o záchranu Emira a Ferihy medzi sebou a ďalších zápletiek pred a aj po odhalení skutočného chudobného pôvodu hlavnej hrdinky v celkovo 160 častiach. Diváci sa môžu tešiť na svadbu, aj Emirovo zanedbávanie svojej manželky pre prácu v nočnom klube, no ku koncu sa divák dozvedá, že mnoho z nezhôd bolo spôsobených nedorozumeniami. To je už raz tak, keď v seriáloch necítia postavy potrebu obhajovať sa, diskutovať a objasniť si veci hneď na začiatku. Ako bude pokračovať príbeh seriálu si môžete prečítať v novšom článku, ktorý však môže prezradiť podstatné skutočnosti.

Zaujímavosti o seriáli
Seriál v tureckom origináli uvedený ako Adini Feriha Koydum sa na Slovensku vysiela jednoducho ako Feriha. Slovensko je ôsmou krajinou sveta, kde sa seriál vysiela. V Bulharsku sa volá Ogledalen svyat, v Pakistane, Afganistane a Rumunsku pod rovnakým názvom ako u nás, kým v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine ide o názov Djevojka imena Feriha (Dievča menom Feriha). Originálne časovanie seriálu pozostáva z troch sérií. Prvá má 24 dielov, druhá 43 a tretia má 13 častí. Na Slovensku sa však stretávame s úpravou na kratšie jendotlivé diely. V Turecku sú totiž porovnateľne dlhšie. Etiler, časť štvrti Besiktas na európskej strane Istanbulu, naozaj existuje a je tak známa podobne, ako by boli v seriáli z Bratislavy napríklad známe Palisády.

V origináli seriál znie takto:

Herci zo seriálu Feriha

FerihaFeriha Yilmaz v podaní herečky Hazal Kaya
Hazal Kaya je v turecku veľmi známe meno. Narodená 10. októbra 1990 v Gaziantepe študovala v Istanbule a dnes má okrem úspešnej hereckej kariéry aj skutočný univerzitný diplom, nie len ten seriálový na ktorom pracuje. Za sebou má niekoľko filmových, no prevažne seriálových úloh. Počas úspešného vysielania Ferihy v tureckej televízií bola žiadanou osobnosťou v televíznych programoch, aj na akciách. No jej úspech stále neutícha. Naposledy sa objavila v seriáli A.S.K, ktorý zatiaľ žiadna slovenská televízia nepripravuje.

Emir Sarrafoglu v podaní herca Cagatay Ulusoy

Emira hrá 23 ročný Cagatay Ulusoy, ktorého otec bol bulharský Turek a matka pochádza z Bosny a Hercegoviny. Narodil sa v roku 1990 a nad herectvom vlastne nikdy veľmi nerozmýšľal. V roku 2009 sa výraznejšie venoval modelingu a v roku 2010 získal turecký titul Najkrajší model Turecka 2010. Svoj vzhľad si nepochybne veľmi dobre uvedomuje aj jeho postava v seriáli, čo je vlastne jeho prvá seriálová úloha, pred ktorou si zahral menšiu filmovú. V súčasnosti ide o žiadaného herca, ktorý dostal po nakrútení Ferihy (2011 až 2012) minimálne jednu naozaj realizovanú ponuku na ďalší seriál.

Ferihin otec v podaní herca Metin Çekmez
Metin Çekmez je už známou tvárou. Herec sa narodil v roku 1945 a v súčasnosti sa objavuje hlavne v úlohách skúsených starších a múdrych mužov. V seriáli Šeherezáda, alebo inak 1001 a jedna noc, si zahral úlohu pána Burhana Elviaoglu. Vo Ferihe hrá otca hlavnej hrdinky, ktorý odmieta vzhľad modernej ženy na svojej dcére a dáva väčší význam zastaraným tradíciám, než modernej dobe a snahe chápaniu moderného človeka.

Zehra Yilmaz v podaní herečky Vahide Percin
Vahide Percin (v minulosti ako Vahide Gördüm) je turecká herečka narodená v roku 1965 v tureckom Izmire na západe krajiny. V seriáli si zahrala matku Ferihy Zehru.

Foto: tolgateke.com, vytvorené v spolupráci s Mária, Erika a Saša

23 KOMENTÁRE

 1. The best way to accomplish this is always to find a US the poker
  room web portal. Reid’s effort was ultimately abandoned
  in the face of harsh opposition, but that defeat raised a
  whole new question for the poker online industry: What now.

  Many top players advise against multi-tabling in any way, especially inside the case of newer players,
  who needs to be focusing intently on studying the players at their table, and paying close focus on precisely what happens.

 2. Moreover, in addition, you must be enthusiastic
  soul who will play even though the cards and luck
  aren’t inside your favor. You should play poker
  daily and endeavor to figure out how to adapt to new game environment and situations.

  Many top players advise against multi-tabling in any way, especially in the case of beginners, who must be focusing intently on checking players at their table, and paying close focus on everything that happens.

 3. Divorce,drama, loss of a job, health problems about yourself or someone you care about
  – these products happen. “For starters, the way in which the Diet Solution Program is shown to people
  is proof enough. If you are serious on reducing your weight and wish
  to achieve a healthy body, you should do many adjustments with your
  lifestyle.

 4. Hi, Everybody,
  My name is Mr Thanh. I live in Viet Nam and I am a happy man today? Thanks for the writeup. I’ve been talking about this topic a great deal lately with my brother so hopefully this will get him to see my point of view:
  https://standaviet.vn

 5. You can certainly see your enthusiasm within the work you write.

  The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe.

  At all times go after your heart.

 6. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most
  certainly donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 7. Home buyers are endeavoring every possible option available to find flats in Bangalore at reasonable price.
  If you are buying an apartment in Mumbai the very first time it’s far
  better to seek aid of a real estate agent that will show you
  through the entire process. With the implementation of the new guidance values, the costs of Bangalore real estate property are required to shoot up.

 8. However it is advisable to consider other factors
  along with price in choosing an agent. Be sure
  to avoid horizontal scrolling, that is never advisable by
  web design standards. If you want to evaluate if the spot is a superb
  area for apartments, you’ll be able to ask your realtor because they’re well-aware with the things
  that should be considered before building your property.

 9. Completion in the necessary land acquisitions is the latest milestone
  inside the drawn-out restart of the Rio Tinto mine.
  For such commendable growth of Mexico its citizens have an incredible role to try out
  and the citizens in Mexico do enjoy an incredible standard of living in luxury real estates in Mexico.
  Many of them need to spend around 20million over a
  house since they’re worried about the banking system in Egypt and
  also they are unsure with the new government which was appointed.

 10. Right through the retail, residential, hospitality, commercial towards the
  industrial sector, each sector continues to be flourishing with industry specific infrastructures with further
  added amenities and facilities. At the end of January along with our year end
  review, we noted that the macro conditions argued for rising volatility within the
  major averages with sideways in order to reduce prices throughout February.

  The kentislandlifestyle site not only provides correct property listings
  the real deal estate investment, however the owner of the site who’s and a professional inside real estate
  market will guide you to make a variety of crucial decisions whether you’re investing in a
  starter home, your dream home or even an investment property.

 11. You need to understand stop loss orders when you start
  investing your hard earned dollars inside stock market.
  Compared to other investments, you can control
  value of home without waiting many years for its value to appreciate.

  This article strongly warns against by using these Chinese investor immigration agencies.

 12. Nijak to nebude Hazal omítá v tomto seriálu pokračovat, s režisérem nemluví a s Cagataem také moc nekomunikuje. Já jsem už nabídl scenář na pokračování, ale nedohodli jsme se.
  Návrh k oživení Ferihy jsem dal v tom smyslu, že Levent se dohodl s Ecce a Ferihi dostali do kómatu, Levent Ferihu i její matku Zehru dostal jachtou do Ameriky, tedy tam, kde byli tři roky. Jenže ani jedna se z kómatu neprobrala. atd.

 13. Thank you for some other wonderful post. Where else may just anybody get that type of info in such an ideal way of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the search for such info.

 14. I don’t know if it’s just mе orr if pᥱrhaps everyone else exⲣeriencing issues
  with yohr website. It appears as though some ⲟof the written text in your posts arᥱ running offf thhe scгeen. Can someone else please provide feedback and
  let me know if tҺis is hppening to them
  too? This coulԀ be a problem with my web browsᥱr because I’ve had this happen before.

  Apрreciate it

 15. It’ѕ approprіate tume to make some plans for the long run and іt is time tto ƅbе happy.
  I’ve read this post and if I could I wish tօ sugǥest you some attention-grabbing things or advice.

  Maʏbe yоu could write next articles relating to this article.
  I want to learn mor іssues about it!

 16. Yoᥙr style is so unique in comparison to other peoplе I have
  read stսff from. I appreciate you foг posting when you’ve goot the opportunity,
  Guess I’lⅼ just bookmark this page.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ