Crn crn – legendárna relácia slovenskej televízie a jej moderátori

0
8742

V polovici deväťdesiatych rokov sa mohli diváci v poobednajších hodinách na prvom kanáli Slovenskej televízie stretnúť s reláciou, ktorá bola primárne určená mladým ľuďom a tínedžerom. V časoch, keď vládla v éteroch stále ešte prevažne slovenská hudba a STV nebola oslabovaná súkromnými televíziami sa darilo pritiahnuť k televíznym obrazovkám mládež, možno práve tú, ktorá kedysi vyrástla na Kukovi a Pati. Po škole patril čas Crn Crn, súťažiam a zábave. Relácia je dodnes nezabudnuteľná pre viacero hlášok, obsah, či úvodnú animovanú zvučku so smiechom a slovami „Nevolali? Volali! Hahahaha! Crn-crn, kto je tam?“. Prečo si reláciu tak dobre pamätáme?

CRN CRN relácia

Moderátori Crn Crn
V Crn Crn začínalo viacero známych moderátorov a hercov súčasnosti. Práve tam bol ich štart a mnohí sme sledovali ich kariéru práve od Crn Crn, pričom pre nás zostali navždy ako tváre tejto relácie a až v druhom rade niekto iný. Jednou z najznámejších tvárí bola Dagmar Duditšová, východniarka, ktorá svoj pôvod výborne využíva v seriáli Panelák. V ére Crn Crn hrala moderátorku nezabudnuteľnej živej povahy. Najznámejšia moderátorka však bola určite Kvetka Kmotorková, u ktorej si len málokto dokázal zvyknúť, že po vydaji zmenila meno na Kvetka Horváthová. Dodnes je známou tvárou z televízie a patrí medzi cenný inventár televízie Markíza azda od jej samotných počiatkov. V rovnakom roku 1995 pracovala aj v relácií Štúdio Kontakt. Ďalšou známou tvárou je dodnes známy a pracovne vyťažený Roman Pomajbo. Začínal v nej aj Ján Dubnička, ktorý sa taktiež neskôr objavil v Teleráne, najskôr na krátkych ranných správach a neskôr aj priamo ako moderátor. Objavilo sa tam však viacero známych tvárí či už medzi moderátormi, alebo medzi hosťami. Napríklad Lucka Vondráčková, Paľo Habera, Peter Nagy, Barbara Haščáková a mnoho ďalších. Ozaj, spomínate si ešte, ako sa volali diváci relácie a počúvali sme to v každej jednej pri súťažiach a rôznych osloveniach? Diváci boli „crngáči“. Nuž a pre Majstra „N“ boli všetky deti „osprostené“…

Majster N
Majster N bol najznámejšou detskou televíznou postavou deväťdesiatych rokov. Šialený hlas, pokus o podobu s Einsteinom a „laboratórium“ ako po výbuchu je dnes na smiech, no kedysi to decká žrali. Jeho hlášky zľudoveli a aj dnes je bežné čokoľvek tekutej, alebo len zvláštnej konzistencie zelenej farby, nazvať „žabí sliz“. Lovím v pamäti, že neustále spomínal meno susedky Patvarošovej a sťažoval sa na ňu, prípadne jej nechával odkazy. Jeho hlavná náplň práce bola baviť deti a predvádzať pokusy, ktoré sme mnohí doma skúšali zopakovať. Jozef Nodžák, ktorý stvárnil Majstra „N“, vyhlasoval aj súťaže, pri ktorých deti písali na nezabudnuteľnú adresu „Crn crn Majster N, Slovenská televízia, Mlynská Dolina, 845 45 Bratislava“ správne odpovede a vyhrávali knižky a ďalšie ceny. Množstvo jeho ukázaných pokusov sa v rôznych podobách stáva znovuobjaveným v súčasnosti, pritom by stačilo pozrieť archív, keby nejaký bol. Jozef Nodžák svoju postavu v bielom plášti s parochňou po explózií stvárňuje na rôznych akciách dodnes, prevažne počas MDD, alebo na podujatiach pre deti, kde ho síce súčasné deti už vôbec nepoznajú, no vie si získať trikmi a pokusmi aj mladé pre vedu a poznanie nadšené deti. Bol však pre svoje vystupovanie dôvodom, prečo mládeži reláciu rodičia svojho času prepínali. „Nemôžem sa naňho pozerať!“ alebo „Nemôžem to počúvať!“ vravievali viacerí sluchovo citlivejší rodičia a starí rodičia mnohých z nás.

Zopár zachránených úlovkov na Youtube:

Ako si vy pamätáte túto reláciu a čo si z nej pamätáte najviac?