Testovali sme nenáročný bezpečnostný kamerový systém KGuard EL821

0
4553

KGuard EL821Zabezpečiť svoj majetok chce určite každý. U nás v čase, keď nad niečím uvažujeme, dostávame pod ruky kamerový systém s celým názvom KGuard EL821 Easy Link 8-Channel 960H HDMI DVR, ktorý je dôkazom toho, že dnes si dokáže kamerový systém na ochranu svojho majetku nainštalovať a spustiť každý. Inštalácia zabrala približne 10 minút, pochopenie systému trvalo ďalších 10 minút a objavenie jeho zaujímavých vlastností a výhod chcelo ďalších 10 minút. Chce to len správne rozmiestnenie kamier a rozhodnutie, kde zobrazovať a kam nahrávať.

Inštalácia
Táto konkrétna zostava disponuje štyrmi kamerami, pripojiteľnou kabelážou dlhou 18 metrov, čo často stačí pre menšiu domácnosť, alebo menšiu firmu. Hlavnou jednotkou, ktorá je pripojiteľná cez video kábel k počítaču, alebo cez HDMI k PC alebo TV. Pre zapojenie celej zostavy potrebujete dve voľné zásuvky pre adaptéry, najlepšie ďalej od seba. V balení nájdete aj ovládač, USB myš, potrebné káble, mimo VIDEO kábel pre PC monitor. U nás je systém zapojený do LCD televízora cez HDMI, kde reaguje po zapnutí do pár sekúnd ihneď priamo zobrazením všetkých kanálov. Celkovo je možné sledovať až 8 rôznych kamier. Základná zostava obsahuje 4 z nich. Porty na hlavnej jednotke sú samozrejme pre 8 kamier, takže ich môžete kedykoľvek podľa potreby dokúpiť. Spojenie kabeláže je jednoduché a nie je čo pokaziť, systém pri pripojení, alebo odpojení kamery dáva zvukové znamenie, takže vám nič neujde, napríklad pri pokuse kameru odstrihnúť páchateľom z vonka. Celý set neobsahuje úložné zariadenie a tak je nutné disponovať vlastným externým diskom, ktorý je pripojiteľný cez USB. Výhodou je mať dostupný LAN kábel pre pripojenie na internet. Váš kamerový systém si tak veľmi hravo napojíte na váš smartphone s iOS alebo Android. Zároveň internetové pripojenie slúži na posielanie snímkov pri detekcii pohybu. Systém posiela fotografiu v prílohe emailom priamo na vami zadanú adresu. Je však nutné správne nastavenie emailového konta, ku ktorému sa ešte dostanem.

Vlastnosti systému
Výhody, ktoré čoskoro objavíte, sú možnosti kamerového systému, ku ktorým sa môžete dopracovať plánovaním, a nastavením. Nahrávanému videu môžete nastaviť rozlíšenie, ktoré má byť použiteľné. Od 800×600, ale aj vyššie hodnoty ako 1024×768, 1280×1024, 1440×900, alebo 1920×1080. Tu platí, že nemožno použiť vyššie rozlíšenie, ak to nezvláda samotný televízor, kde má byť rozlíšenie zobrazované. Toto nastavenie je možné pre každý kanál jednotlivo. Každý kanál môžete premenovať a tak máte hneď jasno, ktorá miestnosť, alebo priestor je vlastne na snímke, či na videozázname. Nahrávanie podporujúce PAL, ale aj zahraničný systém NTSC, prijme externý disk až do 2TB kapacity a čo najviac poteší náročných používateľov nenáročných systémov, máte možnosti nahrávania na základe plánovania, manuálneho spustenia, ale aj na základe pohybu.

Nastavenie nahrávania na ochranu v každom prípade
Každý diel a teda každý kanál na delenej obrazovke, ktorú je možné prepínať medzi 4 obrazovkami, alebo viacerými ďalšími, má malú ikonku, ktorá označuje, či je daný obraz v pohybe, alebo v pokoji. S týmito ikonkami sa ešte stretnete, pretože sú obsiahnuté aj v nastaveniach, v ktorých plánujete nahrávanie. Podstatné je nastaviť správne dátum a čas, potom môžete plne venovať čas plánovaniu nahrávania. Režim MOTION môžete napríklad naplánovať na hodiny počas noci a doobedia, kedy ste v práci. Kamera následne v režime MOTION sníma okolie, no aktivuje sa ihneď po detekovaní pohybu. V nastaveniach pritom môžete nastaviť aj odoslanie snímky na email, čiže kdekoľvek ste, dostanete obrázok toho, čo sa u vás v dome, či na dvore objavilo. Táto detekcia má pritom jednu zaujímavosť. Užívateľ má nastaviteľnú oblasť, ktorú v rámci detekcie možno merať a snímať. Ide o obrazovku rozdelenú na drobné štvorčeky, v ktorých užívateľ podrobne vyberie oblasť, ktorú má počítať. Týmto výberom je možné celkom obísť napríklad akvárium, alebo klietku s papagájom, cestičku, kadiaľ chodí pes, prípadne môžete zvieratá zahrnúť do citlivosti kamerového systému a jeho detekcie nastavením úrovne citlivosti.

Nastaviteľnosť času priameho nahrávania, ale aj detekcie pohybu je pritom plne na vás. Iný rozvrh môžete dať na pracovné dni, iný na dni pracovného voľna. Vyhnete sa tak nahrávaniu členov rodiny, keď netreba, alebo pokojnej noci bez pohybu, aby ste sa napríklad vyhli nahrávaniu 8 hodín prázdnej chodby počas noci. Na miestach, kde je neustále pohyb, alebo sa pohyb očakáva aj v rámci okolitej vegetácie, ako sú dvory, predzáhradky a ulice, už MOTION nemá veľmi zmysel a využijete priame nahrávanie.

Nastavenie emailu a posielania obrázkov so záznamom
Nastavenie posielania emailov sa javí na prvý krát komplikované. V celom nastavení pomocou diaľkového ovládania sa v kamerovom systéme stretnete s trochu iným ovládaním, než v nastaveniach povedzme na televízore. Pri zadaní voľby a nastavení sa rozsvieti okno pre zadanie textu na žlto. Potvrdením tlačidla SEL ako „select“ sa dostanete ku klávesnici, pomocou ktorej napíšete adresu a potvrdíte stlačením tlačidla ENTER. Z výberu tohto konkrétneho políčka môžete vyjsť stlačením tlačidla MENU. Inak sa von nedostanete. Ide o miernu nedokonalosť, kedy nie každý chápe, že je nutné znovu spustiť MENU, aby bolo zadanie v políčku prijaté. Pri nastavení emailu budete potrebovať SMTP adresu serveru emailovej schránky, ktorú použijete ako odosielateľa. Údaj o tom, aká je SMTP adresa emailového serveru, nájdete najčastejšie a najrýchlejšie cez vyhľadávač v spojení „SMTP server *“ pričom hviezdička je vo vyhľadávaní emailová služba, ktorú používate. Mnoho poskytovateľov emailových služieb tieto údaje uvádzajú aj v nápovede pre rôzne možnosti prepojiteľnosti. Ďalšími políčkami budú zadanie EMAIL ADRESS SENDER, čo je emailová adresa odosielateľa a jeho PWD, čo je vlastne PASSWORD, v preklade heslo. Použiť pritom môžete schránku vytvorenú čisto pre tento účel. Posledné políčko EMAIL OF RECEIVER v tomto výbere bude zadanie vašej skutočnej emailovej adresy ako adresy prijímateľa, kam chcete prijímať snímky z detekcie pohybu. Upozornení tak môžete byť na nočnej napríklad na to, kedy prišli decká z diskotéky domov, ale aj na to, kto kedy vošiel do garáže a čo vzal. Snímku však systém posiela po jednom a v intervaloch.

Video rovno na svoj smartphone
Pri sledovaní systému cez smartphone pomocou aplikácie na iOS alebo Android, je možné prijímať živý prenos priamo do mobilu. Aktiváciu tejto voľby môžete pomocou QR kódu na balení, cez ktorý môžete stiahnuť aplikáciu a pomocou QR kódu na hlavnej jednotke, kde sa môžete prihlásiť a získať tak prístup ku kamerám. Tu je opäť zaujímavosťou, že každá kamera môže pre tento druh prenosu nahrávať v rôznej kvalite a upraviť záznam je tak možné jednak v rámci fps, ale aj pre rýchlosť pripojenia v danom zariadení. Pri pomalšom tak môžete sledovať na svojom smartfóne video síce s nižším fps pri pomalom pripojení, no stále v peknej kvalite. Niečo také je dokonca využiteľné na dovolenke v zahraničí s dobrým bezplatným internetovým pripojením. Vďaka nemu sa dokážete pripojiť na kamerový systém a pozrieť si situáciu doma, či v podniku. A to je veľmi veľká výhoda. Prípadného páchateľa trestnej činnosti, príliš zvedavého suseda, či (ne)dochádzku zamestnancov je tak následne možné kontrolovať aj na diaľku.

Noc či tma páchateľa neschová
Napriek tomu, že aj tá najtemnejšia noc prináša pocit nepostihnuteľnosti pre zlodejov, sprejerov a rôznych špekulantov, pri všetkých testoch týchto kamier si veľmi dobre poradili. Celom zhasnuté miestnosti bez štipky svetla nie sú žiaden problém. Kamery aktivujú nočné videnie samé a automaticky bez potreby prepínania režimov. Vďaka dvom infrasvetlám totiž dokážu vidieť komplet celé svoje zorné pole s perfektnou presnosťou. Nie však vo farbe, ale čiernobielo, no neujde vám nič. Aj v prípade absolútneho zlyhania, alebo odpojenia svetla v celkom tmavých priestoroch nestrácate kontrolu nad snímanou oblasťou. Prepínanie pri zhasnutí svetla je vecou dvoch sekúnd, či sekundy. Oficiálne údaje udávajú viditeľnosť v tme do 20 metrov.

Obsah balenia kGUARD EL821

Vyhotovenie a obsah balenia:
Celé balenie je v krabici s rúčkou, komplet s hmotnosťou presných 5 kilogramov. Štyri kamery sú vyhotovené z pevných kovových materiálov. Nejde o mäkký plast, ale o kvalitné spracovanie, ktoré má vo svojom držiaku tri dierky na primontovanie na pevný podklad. Kamery sú otáčateľné do rôznych smerov, no pevné nastavenie spravíte s malým imbusákom. Každá je pripojiteľná o 18 metrový kábel stále s dvoma koncovkami. Jeden na pripojenie do hlavnej jednotky a druhý na pripojenie napájania. Kamery majú svoje napájanie, hlavná jednotka svoje napájanie. Hlavná jednotka disponuje portom USB pre HDD alebo USB flash disk. Vzadu taktiež HDMI portom

Plusy tohto systému:

 • Bohaté možnosti nastavenia kvality
 • Detekcia pohybu a nahrávanie na základe pohybu
 • Možnosti plánovania nahrávania a výberu, kedy nahrávať na základe detekcie pohybu, alebo kedy nahrávať nepretržite, pričom obe je možné medzi sebou miešať.
 • Možnosť okamžitého nahrávania
 • Jednotlivé nastavenia aplikovateľné buď na všetky kanály (kamery), kopírovať nastavenia všetkým, alebo niektoré kanály nastaviť individuálne
 • Možnosť posielať emaily s detekciou pohybu
 • možnosť ukladať na cloud riešenie (netestované)
 • Možnosť sledovania situácie na smartphone
 • Podpora externých diskov až do 2 TB
 • Možnosť výberu citlivosti a konkrétnej oblasti, ktorú snímať pre detekciu pohybu, čím je možné sa vyhnúť napríklad zvieratám v teráriách a akváriám.
 • Jednoduchosť nastavení a inštalácia
 • Kvalitné kovové vode odolné vyhotovenie kamier

Mínusy systému:

 • Výber jazykov umožňuje rôzne svetové reči, no ani češtinu, či poľštinu, čo by mohlo uľahčiť prácu pre tých, čo sú si nie istý v angličtine.
 • Snímky po detekcii sú urobené ihneď. Ak by teda páchateľ otváral dvere a hneď nevošiel do miestnosti, získate snímku otvorených dverí. Páchateľ vnikajúci do objektu by sa musel zdržať v zábere ešte niekoľko sekúnd, aby ste dostali na email ďalšiu snímku. Priznám sa, ak by som mal systém nastavený v domácnosti, kde nikto nie je a prišla by mi na email snímka otvorených dverí, už to by bol strašiak. V skutočnosti je systém nastavený správne, aby nezahltil emailovú schránku a nespôsobil kapacitný problém. Nemuselo by byť na škodu zaslať hneď niekoľko snímkov v prvom emaili, alebo napríklad len zopár po zmene detekcie. Záznam videa je samozrejme po celý čas bez problémov. Snímky vlastne len upozorňujú na zmenu a pohyb v meranej oblasti.
 • Ak ničíte krabice balenia, zničíte si aj stručný manuál a hlavne QR kódy pre stiahnutie aplikácie.
 • Ovládanie v menu nastavení je trochu neprehľadné.

Záver
V tomto prípade ide o jednoduché riešenie, ktoré pochopí každý užívateľ. Umožňuje kontrolovať 4 priestory pomocou 4 kvalitných kamier vo dne v noci, či už v exteriéri, alebo interiéri, kdekoľvek ste. Pochopiteľne, na to, aby kamery mohli bežať a robiť svoju prácu, nie je nutný zapnutý televízor, alebo obrazovka počítača Náročný užívateľ a človek, ktorý očakáva záznam o pohybe osôb na vlastnom pozemku, alebo vo svojej firme, ocení možnosť kontrolovať dianie pomocou smartphonu, ale ocení aj emaily s detekciou pohybu na nastavenej adrese. Pri inštalácií nás nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie a všetko je dobre pochopiteľné. Kvalita záznamu je veľmi pekná vo vysokom rozlíšení. Kamera si dobre poradí aj v absolútnej tme.

Upozornenie:
Účelom týchto systémov je zaznamenať prípadných páchateľov trestnej činnosti, mať zabezpečený obchodný priestor, alebo súkromnú budovu a priestory. Pokiaľ je kamera umiestnená na verejnom mieste a sníma verejný priestor, je nevyhnutné na viditeľné miesto umiestniť upozornenie, že priestor je monitorovaný. V podstate umiestňovať kamerový systém na miesto, ktoré vám nepatrí a sníma časť cudzieho priestoru je podmienené súhlasom majiteľa tohto priestoru. Je nemožné a neprípustné nahrávať susedov dvor, alebo napríklad cudzí obchodný priestor, umiestňovať kamery tak, aby snímali verejný priestor osobnej potreby, ako je toaleta, prezliekarne, či ambulancia lekára a podobne. Na používanie kamerového systému v podnikoch, ktoré slúžia na zaznamenávanie práce zamestnancov je nutnosťou informovať zamestnancov o tomto zámere a ďalej postupovať v medziach zákona a povinností vyplývajúcich z používania kamerového systému na pracovisku.