Navštívili sme vedecké centrum Atlantis na Magnetovej v Bratislave

0
4278

Vedecké centrum AtlantisScience center Atlantis v Bratislave patrí medzi novšie atrakcie, ktorá láka deti aj dospelých na trochu vedeckého sveta v našom hlavnom meste. Po pravde, nič podobné vlastne ani u nás nie je a tak, pokiaľ chcete pobaviť svoje dieťa a rodič sám má chuť spoznávať a hrať sa, potom to bude to pravé miesto na ukojenie chúťok po poznaní. Napriek tomu, že nie je presne určený vek, od ktorého sa sem dá ísť, my sami sme otestovali 2 ročné a 4 ročné deti, ktoré si tu prekvapivo tiež našli to svoje. Ideálny návštevník je mladý školák, ktorému je blízka fyzika. Prekvapivo vzťah k fyzike nemusí mať hneď pozitívny, keďže práve toto miesto dokáže v školákovi vyvolať záujem o ňu. Centrum totiž dokáže rôznymi vynálezmi a zábavkami, že fyzika a zábava idú dohromady a ešte k tomu sa dá niečomu priučiť. Výnimočne sa tak na rovnakom mieste zabavia aj rodičia, keďže práve tí občas radi skúsia konkrétny vynález skôr ako ich ratolesť.

Atlantis Science Center

Čo a čím je Atlantis Science Center
Centrum na Magnetovej ulici v Bratislave otvorené denne sa dá nájsť pomerne ľahko. (Ďalšie je v Leviciach otvorené len v pracovné dni.) Električkovým spojom č. 4, alebo č. 10 sa dá z centra dostať na ulicu Vajnorská a potom možno 3 minúty až 5 minút chôdze smerom na juh k vysokým komínom. Na rovnaké miesto okrem električiek vedú aj autobusy 58, 95 a 514. Nájdite uličku s parkovaním pre autá, kde je poschodová zrekonštruovaná biela budova s označením vedeckého centra. Na recepcii víta deti milá pani a už v týchto priestoroch sú dva prístroje. Všetko hlavné sa nachádza na poschodí. Kedysi zrejme kancelárske priestory dnes tvoria priestory pre návštevníkov. Každá miestnosť má dostatok priestoru pokojne aj pre celú triedu základnej školy, aby mali možnosť vidieť fungovanie vynálezu. Práve aj školy patria medzi návštevníkov centra a učitelia sa vtedy radi zhostia úlohy sprievodcu. Z javov, ktoré možno spomenúť a je ich možné priamo vidieť na mieste sú lom svetla, vlnenie, magnetizmus, no azda najviac deti aj dospelých pobavia zábavky ako zvláštne udržanie nafukovacej lopty vo vzduchu, logické úlohy, slušne veľa hlavolamov, vysvetlenie fungovania kladiek, opačné písanie, ktoré potrápi aj tých najväčších frajerov, ale spomeniem napríklad aj celkom zábavné aj pre mňa vytváranie vodných vírov v nádržiach, pobavili aj dráhy púšťania kovových guľôčok, kde prekvapivo boli rýchlejšie tie, ktoré mali pre guľôčku na dráhe „zdržanie“… človek sa teda naozaj niečo naučí. Ak chýba sprievodca učiteľ, alebo šikovný rodič, k všetkému sú tabule s popisom fungovania.

Atlantis Center

Bublifuk trochu inak
Každý pozná bublifuk. Ten, ktorý majú tu, sa ale len tak nevidí. Keď sa spýtate malého návštevníka, čo sa mu páčilo najviac, v našom prípade šlo o bublifuk a možno u iných to nebude inak. Do obrovskej bubliny sa môžete zahaliť, vedľa vytvárať rôzne obrazce, alebo bublifukovú stenu. Zábavka typická pre deti zabavila takmer každého jedného návštevníka tejto miestnosti. Miestnosť s bublinami je jediná, kde sa určite nedá chodiť bez topánok.

Atlantis Center

Vesmír
Jediná atrakcia, ktorá nám ušla pre našu nepozornosť bol vesmír. K dispozícií je však v Bratislave aj Leviciach od 20. septembra. Deti si vyskúšajú skafander, stiesnenosť vesmírnej lode a mesačný povrch.

Atlantis Center

Od júla aj mumifikácia Starovekého Egypta
Počas dňa je pre návštevníkov niekoľko krát pripravený program, ktorý je od júla novinkou. Staroegyptská tematika očividne baví aj najmenších, čo ukázali pri našej návšteve iné deti svojimi znalosťami o Egypte. Malí bádatelia sa s rodičmi objavia v malej miestnosti pripomínajúcej egyptskú hrobku, kde leží múmia, na ktorú sa pokladá pár ďalších predmetov, čo je skôr šou pre deti, ale hlavné je, že múmia nie je pravá (najčastejšia otázka detí, keď vychádzajú von). Kto pozorne počúval, vonku mohol vyplniť súťažnú úlohu.

Atlantis Center

Malý vedec a fyzik túžiaci po poznaní a zábave spolu s jeho otcom si tu dokážu nájsť zábavu na viac ako hodinku, či dve. K mnohým z tu vystavených zábaviek sa ani nemožno dostať mimo špecializovaných škôl, alebo výskumných ústavov. O niektorých sa dá len čítať, alebo ich vidieť vo filme. Človek, čo má rád poznanie centrum hodnotí pozitívne. Dieťa, ktoré nenávratne podľahlo World of Warcraftu, alebo Counter Striku však bude mať hlavu niekde celkom inde. Celé centrum je prístupné v každom počasí, čím sa stáva jednou z mála atrakcií, kde nezáleží na tom, koľko stupňov je.

GPS: 48.178351, 17.155466‎ +48° 10′ 42.06″, +17° 9′ 19.68″
Parkovanie: bezplatné
Otvorené: každý deň
Webové stránky: http://www.atlantiscenters.sk/
Facebook: http://www.facebook.com/atlantis.no

Ďalšie fotografie na našom Facebooku  facebook.com/Zaujimavosti