Tip na knihu: Unikátna encyklopédia Príroda

0
1755

O tom, že dážďovky sú dôležitými recyklátormi mŕtvej vegetácie a výrobcami pôdy, ste asi vedeli. Aj o tom, že sliny pijavíc obsahujú chemikálie, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi… a takto nás môžu vyciciavať dlho bez toho, aby sme si to všimli. Ale určite ste nevedeli o tisíckach ďalších zaujímavostí, ktoré ukrýva jedinečná encyklopédia Príroda. Vyše 5000 ilustrácií, od granitov po vinič. Od mikróbov po živočíchy. Výlet za pokladmi našej prírody vďaka Smithsonovmu múzeu, ktoré je najväčším výskumným strediskom na svete.

Rozmanitosť života na Zemi zhrnutá do jedinej knihy. Encyklopédia Príroda, to sú stovky strán o bohatosti foriem života od baktérie po bizóny, od obrovských sekvojí po drobné kolibríky. Špeciálne zostavený „strom života“ hneď v úvode znázorňuje zložité, navzájom prepojené vzťahy medzi jednotlivými druhmi.
Nasleduje úžasný obrazový katalóg obsahujúci vyše 5 000 farebných položiek. Encyklopedicky zahŕňa okrem rastlín, živočíchov, húb a mikroskopických foriem života aj horniny, minerály a fosílie, čím umožňuje jedinečný pohľad na prírodu okolo nás. Profily s detailnými fotografiami predkladajú podrobné opisy konkrétnych druhov a portrétujú najpozoruhodnejšie z nich.

Toto je Príroda, ideálna encyklopédia pre celú rodinu. Vznikla aj vďaka spomínanému Smithsonovmu múzeu, ktoré má 19 samostatných múzeí a galérií. Celkový počet artefaktov, umeleckých diel a vzoriek v jeho zbierkach sa odhaduje na 137 miliónov. Encyklopédiu pomáhal zostaviť David Burnie, ktorý je držiteľom ceny Aventis Prize za vedecké publikácie a prispel k nádhere príbuzných encyklopédií Zviera, Zem a Oceán.

Pozrite si niekoľko strán jedinečnej encyklopédie Príroda.