Tip na knihu: detektívka Spasiteľ a Nesbø géniom

0
2871

Amazon o ňom napísal: „Jo Nesbø je génius. Vrelo odporúčame.“ Novinka Spasiteľ je ďalšia zo série mrazivých krimi románov o obľúbenom detektívovi Harry Holeovi. Tentoraz pôjde o vraždu na vianočnom koncerte v Oslo, ktorá nemá svedkov, vražednú zbraň ani motív. A páchateľ bez tváre uniká…

Je rok 1991. V letnom tábore Armády spásy znásilnia štrnásťročné dievča.
O 12 rokov neskôr. Oslo, advent, najväčší mráz za posledných 40 rokov. Armáda spásy organizuje na námestí tradičné predvianočné koncerty a rozdáva z veľkého kotla polievku chudobným. V jeden večer do hudby zaznie výstrel a vojak v uniforme Armády spásy stojaci pri kotle s polievkou sa mŕtvy zrúti na zem.
Chorvátsky nájomný vrah s červenou šatkou okolo krku dokončil svoju poslednú úlohu a nepozorovane opúšťa miesto činu. Jeho let do Záhrebu je však kvôli hustému sneženiu zrušený. Nasledujúci deň pri pohľade do ranných novín zistí, že zastrelil nesprávneho muža. Návrat do vlasti sa odkladá, úlohu treba dokončiť za každú cenu.

To však nie je jednoduché. Chorvát nemá peniaze, nemá kde spať, dochádzajú mu náboje a problémy pribúdajú. Prípad dostane Harry Hole, ktorý mu je čoskoro na stope, hoci nemá svedkov, vražednú zbraň ani motív. A musí riešiť tiež problém – ochrániť skutočnú obeť a chytiť zabijaka čo najskôr. Aby to dokázal, musí siahnuť po ešte nekonvenčnejšom postupe ako zvyčajne….
„Jo Nesbø je môj nový obľúbený autor trilerov a Harry Hole môj nový hrdina,“ vyhlásil svetoznámy autor krimi románov Michael Connelly. Nesbø nadchol kritiku aj čitateľov. Jeho knihy preložili do tridsiatich siedmich jazykov a získali mnoho ocenení. V súčasnosti ho v Európe považujú za jedného z najlepších autorov kriminálnych románov.
Prečítajte si úryvok z novinky Spasiteľ.