Nespútaná hudobná živelnosť na Anasoft litera feste

0
1753

Do bratislavského centra súčasnej kultúry A4 prídu v piatok 24. apríla dvaja fenomenálni bubeníci. Avantgardný český hudobník a producent európskeho významu Pavel Fajt vystúpi s formáciou WWW. Austrálčan Tony Buck, ktorý sa usadil v Berlíne, predstaví nový album Radiation svojho projektu Transmit. Oba koncerty sa konajú v rámci festivalu Anasoft litera fest.

Pavel Fajt má na svojom konte sólové bubenícke albumy, ale aj spoluprácu s rozličnými spevákmi a hudobníkmi, napríklad s Ivou Bittovou alebo americkým perkusionistom Jimom Menesesom. Je o ňom známe, že dokáže predviesť fenomenálne koncertné sólo, pri ktorom sa človek ani chvíľu nenudí. Tentoraz bude na pódiu s alternatívnou kapelou WWW, ktorá je na česko-slovenskej hudobnej scéne jedinečná. Odkláňa sa od hlavného hudobného prúdu. Jej štýl sa nedá jednoznačne zadefinovať. Miešajú sa v ňom zvuky nasnímané z reality, elektronické štruktúry a prvky hip-hopu. WWW je špecifické najmä vďaka svojim provokatívnym textom, ktoré pokojne možno označiť za poéziu. „Texty píšeme spoločne s Lubošom Typltom, ten je našou neoddeliteľnou súčasťou. Keby zmizol on, tak sa rozpadne aj celý atóm,“ prezradil frontman kapely Ondřej Anděra pre český magazín StudentPoint.
Večer vyvrcholí koncertom jedného z najkreatívnejších bubeníkov súčasnosti, Tonyho Bucka. Do svojho projektu Transmit si prizval ďalšie kľúčové osobnosti súčasnej improvizovanej hudby: Magdu Mayas (organ a klavír), Jamesa Welburna (basa) a Brendana Doughetyho (bicie). V A4-ke zaznejú razantné rytmy dvoch bicích súprav, psychedelický groovy organ či noiserockové gitarové rify. Budú sa striedať ponuré tóny s meditatívnymi, surový posthardcore, rocková improvizácia či rituálne trance rytmy afrických hudobníkov. Jednoducho povedané, čaká nás nespútaná hudobná živelnosť.

Anasoft litera fest je súčasťou prestížnej literárnej ceny Anasoft litera. 20. – 25. apríla 2015 predstaví tvorbu tohtoročných finalistov Petra Balka, Juraja Briškára, Petra Juščáka, Ivana Koleniča, Máriusa Kopcsaya, Richarda Pupalu, Veroniky Šikulovej, Erika Šimšíka a Pavla Vilikovského. Na festivale bude chýbať len Alta Vášová. Večery plné výbornej literatúry budú spestrené ešte koncertmi Martiny Javor, Archívneho Chlapca alebo párty s DJ-om Reverendom. Festival uzavrie predstavenie Bábkového divadla na Rázcestí: Ilona, žena Hviezdoslavova. Celý program si môžete pozrieť na stránke www.anasoftlitera.sk.