V renomovanom medzinárodnom hodnotení kvality kávy Coffe Review sa podarilo slovenskej káve Ebenica získať 90 bodov zo 100. Takto vysoké bodovanie bolo pritom vyhodnotené na základe poslaných vzoriek slovenskej kávy a ochutnávok odborníkmi v slepom hodnotení. Šancu tak mohla naozaj dostať kvalita a chuť. Výnimočný úspech nakoniec znamenal umiestnenie v TOP 10 všetkých európskych káv a vôbec pre dovtedy neznámu značku Ebenica znamená prvenstvo na celom Slovensku vôbec. Zaujímavosťou je, že sa v TOP 10 udržala so všetkými troma kávami, s ktorými sa hodnotenia zúčastnili. Podarilo sa im predbehnúť aj tradične známe značky z iných krajín, ako napríklad z Talianska. Pre túto kávu to nebol celkom prvý úspech. Napríklad v roku 2010 sa obal kávy stal finalistom Národnej ceny za dizajn a v najvyššom hodnotení ho predbehla len komerčne známa slovenská liehovina.
Pomalý rast s veľkým úspechom
Pred niekoľkými dňami sa rozžiarila značka Ebenica na pomyslenej mape kvalitnej kávy o niečo viac, aj keď svoju silnú pozíciu si buduje už niekoľko rokov. Darilo sa jej budovať si partnerov v rôznych kaviarniach, dodáva kávu aj do zrekonštruovaného hotela Devín v Bratislave. Dnes po výrazne medializovanom úspechu tejto dovtedy pre bežnú verejnosť neznámej značky, môžeme hovoriť o zvýšenom záujem aj u bežných spotrebiteľov a konzumentov kávy, ako aj u podnikateľov rôznej veľkosti.
Slovensko a kávová veľmoc?
Slovensko asi len málokomu napadne ako typický predstaviteľ výroby kvalitnej kávy. V európskom meradle a po hodnotení Coffe Review tu však svoje miesto nachádza Ebenica a rastie o ňu pochopiteľný záujem v oblasti gastronómie aj hoteliérstva. Kávu na Slovensku nemožno vypestovať a tak sa spoliehajú na dovoz konkrétnych kávových zŕn z niekoľkých oblastí v závilosti od toho, na ktorý typ kávy majú byť zrná použité. Celá príprava surových zelených zŕn prebieha na Slovensku. Práve miešanie chutí má za následok originalitu a nezameniteľnosť každej kávy. Rovnako tak aj v prípade tejto značky. Úspech je postavený nie len na kvalite, na lákavom obale, ale napríklad aj na drobnostiach, akým je názov a rastúci obchodný záujem. Nuž a prečo vlastne názov? Odvodený od ebenového dreva, známeho typickou tmavohnedou farbou, sa nedá popliesť s inými kávami. V zahraničí tak káva nemusí meniť názov vyslovovateľný v cudzích jazykoch.
Svoje stránky prezentujú v slovenčine aj angličtine na adrese http://www.ebenica.com