Rozšírenie časti D1 by sa mohlo spojiť s výstavbou obchvatu Bratislavy

1
1936

Výstavba diaľnice D4:

Bratislava 4. novembra (TASR) – Ministerstvo dopravy rokuje so združením firiem na čele so spoločnosťou Cintra, ktoré budujú bratislavský obchvat, aby sa spojila výstavba diaľnice D4 s nadväzujúcim rozšírením úseku diaľnice D1 až po križovatku Triblavina.

„Pretože spojenie výstavby týchto dvoch stavieb by mohlo priniesť synergické efekty a zjednodušiť priebeh výstavby a aj dopravu počas samotnej výstavby, keďže na stavbe by sa nemuseli koordinovať dve spoločnosti, ale celú stavbu by koordinoval priamo koncesionár,“ odôvodnilo ministerstvo pre TASR.


Tip redakcie: Xiaomi predstavilo najzaujímavejší telefón roka


Úsek diaľnice D1, ktorý treba rozšíriť na osempruh, smeruje od budúcej diaľnice D4 až po križovatku Triblavina a je dlhý necelé dva kilometre. Obchvat, čiže diaľnica D4, sa už v súčasnosti začína stavať ako PPP projekt – projekt verejno-súkromného partnerstva. Dodávateľské združenie firiem ho má postaviť a prevádzkovať pri ročnej splátke štátu vo výške 52,8 milióna eur, čo má po 30 rokoch Slovensko vyjsť aj po zohľadnení inflácie na 1,76 miliardy eur.

Otázka budúcnosti

V súčasnosti však nie je vyriešená výstavba rozšírenia diaľnice D1 a jej napojenia na obchvat. Podľa ministerstva dopravy by však spojením týchto dvoch stavieb vznikla možnosť využiť lacné peniaze na svetových finančných trhoch a získať tak pre štát výhodnú cenu. Tým pádom sa podľa rezortu ušetria peniaze z rozpočtu, ktoré bude možné použiť na iné stavby na Slovensku.Rokovania sú iba v počiatočnej fáze, a preto aktuálne nie je možné poskytnúť žiadne podrobnosti,“ dodalo ministerstvo s tým, že o výsledku rokovaní bude verejnosť informovať.

Čítajte tiež:

Tip redakcie: BREAKING: Brexit môže byť zrušený

Pozor aby ste s detmi netrávili príliš veľa času

Comments are closed.