Výstava Body pohľadu obsahuje trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny

0
1672

Výstava Body:

Bratislava (TASR) – Nevšednú prehliadku vojnových dokumentárnych fotografií poskytuje výstava Body pohľadu. Je v Múzeu kultúry Maďarov na Slovensku v rámci festivalu Mesiac fotografie v Bratislave.

Jej podtitul Trojrozmerné fotografie z prvej svetovej vojny spresňuje možný zážitok z prehliadky expozície, ku ktorej každý návštevník má k dispozícii špeciálne modro-červené okuliare. Pomocou nich fotografie budia dojem priestorovosti, keď k výške a šírke sa pridáva rozmer hĺbky.


Tip redakcie: Zimná Budapešť vás dostane do kolien


Ako to funguje

„Každá fotografia bola vytvorená z dobových stereografií. Stereografia je špeciálny druh fotografie zložený z dvoch mierne odlišných snímok toho istého predmetu, kde každá je odfotografovaná z iného uhla korešpondujúceho s pozíciou páru ľudských očí. Stereografie sa stávajú trojrozmernými bez stereoskopu, iba digitálnym spracovaním obrazu s použitím takzvanej anaglyfickej techniky. Táto metóda sa používa viac ako storočie a jej súčasťou je procedúra, pri ktorej sa dve snímky odfotografované z pozícií ľavého a pravého oka nakopírujú jedna na druhú, pričom využívajú komplementárne farby – červenú a modrú. Potom sa obraz cez okuliare javí ako trojrozmerný,“ zdôvodňuje kurátorka priestorovej expozície Katalin Bognár.

Podľa nej táto putovná výstava má v Bratislave šiestu prezentáciu. Pripravilo ju Maďarské národné múzeum so súkromným zberateľom Sándorom Felvinczim zo štyroch štátnych a súkromných zbierok. Obsahuje vyše 100 fotografií z obdobia rokov 1914-1916 počas bojov na území rôznych krajín. Na nich sú vojaci európskych a amerických armád aj v čase oddychu, presunu a pri rôznych nielen bojových činnostiach.


Tip redakcie: Hrozí svetu ďalšia studená vojna


„Súbežné vystavenie týchto fotografických zbierok reprezentujúcich vizuálnu propagandu Dohody a Trojspolku dovoľuje návštevníkom porovnať znepriatelené strany prvej svetovej vojny z viacerých hľadísk. Okrem toho ponúka tento trojrozmerný prieskum prvej svetovej vojny zaujímavé príklady rozličných kontextov, v akých boli snímky počas vojny využívané a skúma maďarské súvislosti v stereografiách vyrobených spoločnosťou Neue Photographische Gesellschaft,“ dodáva kurátorka.

Výstava potrvá do 30. januára 2017.

Čítajte tiež:

Päť otázok a odpovedí o plnohodnotnom živote

S Pen od Samsungu bude súčasťou nového tabletu