Trump chce bojovať proti zablokovaniu svojho dekrétu až na najvyššom súde

0
1002

(TASR) – Americký prezident Donald Trump odsúdil stredajšie rozhodnutie federálneho sudcu na Havaji, ktorý pozastavil platnosť prepracovaného cestovného zákazu pre občanov šiestich prevažne moslimských krajín.


Tip redakcie: Francúzi štrajkujú najčastejšie, vyplýva z nemeckej štatistiky


Trump bude bojovať

55407091 - las vegas nevada, december 14, 2015: republican presidential candidate donald trump speaks at campaign event at westgate las vegas resort & casino the day before the cnn republican presidential debate

Trump súčasne vyjadril odhodlanie bojovať za presadenie svojho dekrétu, v prípade potreby až na Najvyššom súde USA. „My zvíťazíme,“ uistil svojich stúpencov na zhromaždení v Nashville v štáte. Podľa prezidenta havajský sudca svojím rozhodnutím bezprecedentne prekročil svoje právomoci. Sudca federálneho okresného súdu v Honolulu Derrick Watson v stredu rozhodol o dočasnom pozastavení platnosti dekrétu po tom, ako si vypočul argumenty právnych zástupcov štátu Havaj. Trumpovo nariadenie má podľa nich diskriminačných charakter a spôsobí ujmu moslimským obyvateľom Havaja, zahraničným študentom a pracovníkom a negatívne ovplyvní miestny turistický ruch.    

Podľa sudcu Watsona by uplatnenie Trumpovho dekrétu spôsobilo štátu Havaj finančné straty. Vláda pritom podľa neho dostatočne presvedčivo nedokázala, že k vydaniu nariadenia viedli reálne hrozby pre národnú bezpečnosť USA. Podľa sudcu sa pravdepodobne podarí preukázať, že Trumpov je v rozpore s prvým dodatkom k americkej ústave, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe náboženstva. Trump svojim dekrétom zo 6. marca na 120 dní zastavil prijímanie utečencov a na 90 dní zakázal vydávať nové víza občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne zo Sýrie, Iránu, Líbye, Somálska, Sudánu a Jemenu. Havajský sudca stihol dekrét zablokovať len niekoľko hodín predtým, ako mal dnes vstúpiť do platnosti.

Čítaj tiež:

5 filmov, ktoré zmenia váš život

Saudi padajú na kolená, Rusi sú najväčším producentom ropy

Francúzi štrajkujú najčastejšie, vyplýva z nemeckej štatistiky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ