Snemovňa lordov: Británia môže odísť z EÚ bez toho, aby musela únii platiť

0
1122

11178298 - london view, big ben, parliament and river thames

(TASR) – Británia môže odísť z Európskej únie bez toho, aby musela „za rozvod“ zaplatiť 60 miliárd eur, ktoré od nej Brusel údajne požaduje. V dnes zverejnenej správe to odporúča parlamentný výbor Snemovne lordov.


Tip redakcie: Irán úspešne otestoval vyspelý protivzdušný systém S-300 ruskej výroby


Británia je v práve

Britská vláda je v „silnom“ právnom postavení, aby mohla ignorovať uvedenú žiadosť EÚ, ak sa rokovania o tzv. brexite napokon skončia bez dohody, napísal vo svojej správe výbor Snemovne lordov pre finančné záležitosti EÚ. Premiérka Theresa Mayová uviedla, že chce do konca mesiaca aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne začne dvojročný proces vyjednávania o uvoľnení Británie z EÚ. 

Londýn a Brusel sa rozchádzajú v názore na britské finančné záväzky voči EÚ. Európska komisia údajne od Británie požaduje vysoké jednorazové odstupné v rámci rokovaní o uzavretí nových obchodných a finančných vzťahov s ostrovnou krajinou. „Dospeli sme k záveru, že ak sa nedosiahne dohoda, prestanú sa na Britániu vzťahovať všetky právne predpisy Európskej únie a Spojené kráľovstvo nebude mať vynútiteľnú povinnosť zaplatiť vôbec nijaký finančný príspevok,“ napísal výbor hornej komory britského parlamentu v správe nazvanej Brexit a rozpočet EÚ.

Čítaj tiež:

Právna poradňa: Osobný bankrot / Malý konkurz

Kde uvidíte posledné orangutany vo voľnej prírode?

Máme 11 dôvodov, prečo by ste sa mali Dubaju vyhnúť veľkým oblúkom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ