Rusko je pripravené prijať lídrov Izraela a Palestíny

0
1470

45095354 - roofs of old city with holy sepulcher church dome, jerusalem, israel

Rusko apeluje na nutnosť obnovenia palestínskej jednoty

(TASR) – Palestínsky prezident Mahmúd Abbás je pripravený stretnúť sa v Moskve s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. V ruskej metropole to dnes po rokovaniach s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom potvrdil generálny tajomník Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Sáib Irikát.


Tip redakcie: Američania presúvajú svoje jednotky bližšie k Rusku


Irikát dodal, že Abbás svoju pripravenosť zúčastniť sa na takýchto rokovaniach v Moskve v minulosti deklaroval a „my ju potvrdzujeme aj dnes“.

Rusko je pripravené prijať lídrov Izraela a Palestíny

Lavrov dnes podľa agentúry RIA Novosti potvrdil pripravenosť Ruska prijať lídrov Izraela a Palestíny. Rozhodnutie o tom, či sa na schôdzke zúčastnia, však musia prijať už oni sami. Šéf ruskej diplomacie poznamenal, že nutnosť priamych rokovaní medzi Izraelom a Palestínou v záujme dosiahnutia urovnania ich konfliktu „vyvstala už dávno“.  Poukázal aj na dôležitosť obnovenia palestínskej jednoty, ktorá je podľa neho nutná pre dosiahnutie pokroku v mierovom procese. Dodal, že Rusko je pripravené všemožne sa podieľať na organizačnom zabezpečení stretnutia palestínskych hnutí.

Hnutie Fatah prezidenta Mahmúda Abbása vládne v Predjordánsku, islamistické hnutie Hamas zasa v pásme Gazy. Politický a geografický rozkol medzi oboma hnutiami sa za uplynulých deväť rokov nepodarilo vyriešiť mnohým medzinárodným skupinám. Rusko naposledy usporiadalo schôdzku medzi Fatahom a Hamasom v máji 2011. Najnovšie sa takéto stretnutie bude konať v Moskve 16. januára, informovala RIA Novosti.

Čítaj tiež: 

Netradičné zimné športy, ktoré by ste mali vyskúšať aspoň raz v živote

Nádherná cesta vesmírom

Američania presúvajú svoje jednotky bližšie k Rusku

ZANECHAŤ ODPOVEĎ