Pred 70 rokmi dostali Jozef Tiso a Ferdinand Ďurčanský trest smrti

0
1763

Bratislava 13. apríla (TASR) – Senát Národného súdu v Československej republike (ČSR) vyniesol pred 70 rokmi 15. apríla 1947 v Bratislave rozsudok smrti nad prezidentom vojnovej Slovenskej republiky (1939-1945) Jozefom Tisom a bývalým ministrom viacerých rezortov v Slovenskej republike Ferdinandom Ďurčanským.

Národný súd bol mimoriadny súd zriadený po druhej svetovej vojne na vysporiadanie sa s predstaviteľmi režimu vojnovej Slovenskej republiky. Aktívny bol v rokoch 1946-1947.

Proces s čelnými predstaviteľmi vojnovej Slovenskej republiky Jozefom Tisom, exministrom vnútra Alexandrom Machom a ministrom Ferdinandom Ďurčanským (v jeho neprítomnosti, nachádzal sa v exile v Argentíne) sa začal 2. decembra 1946 v Justičnom paláci v Bratislave za prítomnosti širokej verejnosti. Počas 71 dní pojednávania sa ho zúčastnilo až 3750 ľudí. Pre zahraničných hostí, diplomatov a novinárov prebiehalo simultánne tlmočenie do angličtiny, ruštiny, francúzštiny a nemčiny.

Žalobcami boli Ľudovít Rigan, Juraj Šujan a Anton Rašla. Žaloba bola vznesená podľa retribučného nariadenia Slovenskej národnej rady (SNR) č. 33/1945 Zb. z 15. mája 1945. Obhajcami boli Ernest Žabkay a Michal Grečo. Senátu, ktorý tvorili šiesti prísediaci, predsedal Igor Daxner.

Obžaloba sa sústredila na viaceré okruhy – rozbitie Československej republiky, podpora nemeckého vojnového vedenia, marenie Slovenského národného povstania (SNP) a predovšetkým zločiny proti ľudskosti.

Konečný ortieľ nad obžalovanými súd vyriekol 15. apríla 1947. Pre Tisa a Ďurčanského znel – trest smrti obesením. Rozsudok nad Machom (30 rokov za mrežami) bol vynesený o mesiac neskôr.

Po vynesení rozsudku sa začal politický zápas o to, či má byť Tisovi udelená milosť. Vláda žiadosť zamietla. Tiso bol popravený 18. apríla 1947.

Čítajte tiež:

Právna poradňa: Zmeny v Obchodnom zákonníku. Jednoduchá spoločnosť na akcie

Potrestali funkcionára, ktorý nechcel fajčiť pred moslimami