Šéfovia diplomacií EÚ podporili návrh rokovacích usmernení pre brexit

0
1332

Brusel/Luxemburg 27. apríla (TASR) – Jednohlasnú podporu hlavným princípom rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ dnes v Luxemburgu vyjadrili šéfovia diplomacií členských štátov EÚ. Hovorili o usmerneniach pre rokovania o brexite, ktoré by mali schváliť lídri členských štátov na mimoriadnom summite v sobotu v Bruseli.

„Pri stole vládol jasný konsenzus o hlavných princípoch, ktoré budú platiť pri rokovaniach so Spojeným kráľovstvom. Jedným z nich je jednota, spoločne sme silnejší. Zhodli sme sa na tom, že chceme, aby Británia zostala naším blízkym partnerom, ale bola zachovaná rovnováha medzi právami a záväzkami,“ vyhlásil maltský minister pre európske záležitosti Louis Grech, ktorý zasadnutiu predsedal.

Vysvetlil, že hlavnými princípmi zostávajú udržanie jednotného trhu, vyváženie práv a záväzkov a odmietanie čiastkových oddelených rokovaní. Ministri členských štátov sa zhodli, že prioritou je ochrana práv občanov EÚ žijúcich a pracujúcich v Británii, vyrovnanie britských finančných záväzkov a záležitosti týkajúce sa hraníc.

Pôvodný návrh usmernení pre brexit vypracoval koncom marca po spustení brexitu predseda Európskej rady Donald Tusk. Grech dnes uviedol, že upravený návrh usmernení pre brexit bude zverejnený až po sobotňajšom mimoriadnom summite v Bruseli, na ktorom by dokument mali definitívne schváliť lídri členských štátov.

Pravdepodobne do 3. mája všeobecné usmernenia schválené lídrami Európska komisia pretaví do konkrétnych tematických usmernení, ktoré budú predstavovať mandát pre hlavného vyjednávača EÚ pre brexit Michela Barniera. Mandát na začiatok rokovaní ešte bude musieť schváliť Rada EÚ, teda členské štáty, na zasadnutí koncom mája. Potom bude mať Barnier právo začať rokovať s Londýnom, ale rozhovory sa začnú až po predčasných parlamentných voľbách v Británii, ktoré budú 8. júna.

Čítajte tiež:

Brusel upozornil Slovensko na oblasť nezákonnej ťažby a predaja dreva

Britská podnikateľka bojujúca proti brexitu začala taktickú predvolebnú kampaň

Slováci majú stále nízke právne vedomie o bezpečnosti pri práci