Odkiaľ pochádza skratka P.F. pre novoročné blahoželanie?

0
2014

Vianočné a novoročné blahoželania sa spájajú so skratkou P.F.

(TASR) – Vianočné a novoročné blahoželania a pohľadnice sa už tradične spájajú so skratkou P.F. Ide o francúzske slová „pour féliciter“, v preklade „blahoželanie k“ alebo „pre šťastie“. Vo Francúzsku túto skratku používajú aj k iným blahoprianiam, napríklad k narodeninám či k významnému výročiu. Stačí napísať P.F., rok a podpis a každý vie, o čo ide.


Tip redakcie: V Miláne zastrelili útočníka z berlínskych trhov


Odkiaľ pochádza skratka P.F?

Odkedy sa v strednej Európe posielajú novoročné želania, sa presne nevie. Traduje sa, že písomné pozdravy ako prvý v Rakúsko-Uhorsku začal používať český gróf Karel Chotek z Vojnína a Chotkova. Mal veľa známych a vždy ich musel navštíviť, aby im osobne zaželal všetko najlepšie do nového roku. Trvalo to dlho a počasie mu často znemožňovalo cestovať, takže sa k niektorým priateľom ani nedostal. Aby dodržal bontón, rozhodol sa pre písomnú formu blahoželania, tzv. gratulačné lístky. Tieto si v roku 1827 objednal u riaditeľa pražskej kresliarskej akadémie Josefa Berglera.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia český maliar a grafik Viktor Stretti písal na novoročenku dve francúzske slová „pour féliciter“, z ktorých onedlho zostalo iba P.F. A azda práve tu sú korene dnes už celosvetovej obľuby tejto magickej skratky.

Čítaj tiež:

Vo WhatsApp sa čoskoro budú dať upravovať a vymazávať správy aj PO ich poslaní

Vo Francúzskom mestečku spustili prvú ,,solárnu cestu” na svete

Máme vakcínu proti vírusu ebola

ZANECHAŤ ODPOVEĎ