Nadšencom dierkovej fotografie patrí posledná aprílová nedeľa

0
1040

Montreal/Praha (TASR) – Vytvárať zaujímavé fotografie bez fotoaparátu s objektívom umožňuje jednoduchý zobrazovací prístroj – dierková komora. Na tvorbu s takýmto prístrojom, nazývaným aj camera obscura, teda temná komora, upozorňuje Svetový deň dierkovej fotografie. Nadšenci na celom svete ho slávia od roku 2001 každú poslednú nedeľu v apríli. V roku 2017 pripadol na 30. apríla.

Svetový deň dierkovej fotografie

Svetový deň dierkovej fotografie založili ľudia, ktorých zaujíma fotografická tvorba pomocou jednoduchého zariadenia bez objektívu. Ide o populárnu činnosť poskytujúcu príležitosť venovať sa tvorivému procesu bez drahých a zložitých fotoaparátov a ďalších pomôcok a zariadení – v prípade digitálnej fotografie počítača so softvérom na postprodukciu, v prípade analógovej fotografie tmavej komory.

Na dierkovú fotografiu stačí škatuľa akejkoľvek veľkosti a tvaru, do ktorej treba vložiť buď negatív, alebo fotopapier. Škatuľa musí byť zaizolovaná a jediné miesto, cez ktoré na citlivý materiál dopadne svetlo, predstavuje dierka.


Tip redakcie: Dôvod, prečo tento chlapec na fotografii plače, vás dojme


Na otázku, prečo sa vôbec niečím takým zaoberať, dáva portál pinholeday.org odpoveď: „Ide o jedinečnú osobnú skúsenosť! Na vyhotovenie fotografie stačí jednoduchá svetlotesná škatuľa, do ktorej vložíte fotografický citlivý materiál a urobíte dierku na jednej strane. Môžete siahnuť po už hotovom ‚prístroji‘, alebo si ho zhotoviť samostatne.“ Podľa portálu „dierková fotografia predstavuje výnimočný priestor pre magické javy“. Vlastný dierkový aparát s neobmedzenou hĺbkou ostrosti, skreslenou perspektívou a dlhými expozičnými časmi otvára priestor pre tvorivosť každého záujemcu osobitne a „podnieti ho k starostlivému výberu námetov“.

DierkovaKomora.sk je webový portál, ktorý prezentuje tvorbu slovenských fotografov používajúcich dierkový prístroj na vykreslenie obrazu. Dlhodobým cieľom portálu je zvyšovať povedomie o tejto fotografickej technike v spoločnosti a hľadať nové prístupy pri využívaní dierkovej komory v súčasnej fotografii.

Čítajte tiež:

Fotograf a cestovateľ Jesse L a jeho nádherné fotografie

Kto je ten chlapík z fotografií Kendall Jenner

ZANECHAŤ ODPOVEĎ