Kremeľ odmietol tvrdenia USA, že rozmiestňuje rakety s plochou dráhou letu

0
1134

(TASR) – Kremeľ dnes odmietol tvrdenia USA, že Rusko porušuje Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF), ktorá bola podpísaná pred 30 rokmi.


Tip redakcie: Škótsko: Druhé referendum o nezávislosti by sa mohlo konať na jeseň 2018


68417069 - air defense radars of military mobile antiaircraft systems in green color and ballistic rocket launcher with four cruise missiles in centre of frame, modern army industry

Rusko si plní záväzky

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes v Moskve vyhlásil, že Rusko je oddané plneniu svojich medzinárodných záväzkov, vrátane INF. Dodal, že Rusko plnilo a plní svoje záväzky vyplývajúce zo zmluvy a bude tak robiť i naďalej. Peskov tým reagoval na vyhlásenie podpredsedu Zboru náčelníkov štábov americkej armády generála Paula Selvu, ktorý v stredu na pôde príslušného výboru Snemovne reprezentantov Rusko obvinil z rozmiestňovania rakiet s plochou dráhou letu, čo je v rozpore INF. Selva vyhlásil, že Rusko porušuje „ducha a cieľ“ dohody a dodal, že zámerom Moskvy je ohroziť americké vojenské zariadenia v Európe a NATO. Rusko podľa Selvu „nemá v úmysle vracať sa k plneniu INF“. 

Zmluva INF medzi Ruskom a Spojenými štátmi predpokladá postupnú likvidáciu rakiet stredného doletu odpaľovaných zo zeme. V roku 1987 ju podpísal posledný prezident Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov s vtedajším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. Peskov dnes pripomenul slová ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko plní svoje medzinárodné záväzky, a to „dokonca aj v situáciách, keď to nie celkom vyhovuje jeho záujmom“. „Niekedy sme nútení postupovať pružne, čo aj robíme,“ vyhlásil Peskov.

Putin podľa neho už dávnejšie upozorňoval na skutočnosť, že v okolí USA nie sú krajiny, ktoré pre ne môžu predstavovať ohrozenie v podobe možného použitia rakiet malého a stredného doletu. Peskov dodal, že „v situácii Ruskej federácie a s našou euroázijskou polohou máme úplne inú architektúru možného ohrozenia našej bezpečnosti“. Zdôraznil však, že Rusko napriek tomu zostáva oddané svojim záväzkom.

Čítaj tiež:

Island prinúti firmy vyplácať rovnakú mzdu bez ohľadu na pohlavie

Najlepšie pasy na svete? Americký medzi nimi nenájdete

15 zaujímavostí o udeľovaní Oscarov, o ktorých ste ani len netušili

ZANECHAŤ ODPOVEĎ