Iracké elitné jednotky dobyli od Islamského štátu 19 štvrtí Mósulu

0
1723

Iracké elitné jednotky dobyli od Islamského štátu zatiaľ 19 štvrtí Mósulu

Bagdad (TASR) –  Tlačovej agentúre AP to povedal iracký veliteľ generál Hajdar Fázil.


Tip redakcie: 7 krajín, kde NIKDY neplaťte kartou


50729488 - mine resistant ambush protected mrap vehicle

 

Podľa jeho slov sú jeho vojaci v súčasnosti asi štyri kilometre od rieky Tigris, ktorá delí mesto na dve časti. Uvedené dobyté územie predstavuje necelých 30 percent z časti mesta východne od rieky. Iracká vláda minulý mesiac spustila veľkú ofenzívu s cieľom dobyť Mósul. Ofenzívu vedie na viacerých frontoch, ale väčšina bojov sa doteraz sústredila vo východnej časti mesta s miliónom obyvateľov.

Presun bojov do ulíc mesta spomalil postup irackých síl a ich spojencov z Američanmi vedenej koalície, ktorá sa snaží chrániť civilistov. Generál povedal, že boje značne obmedzil silný dážď.

V Mósule je nedostatok vody

Detský fond OSN (UNICEF) varoval, že takmer polovica z detí v Mósule a ich rodiny sú údajne odrezané od prístupu k čistej vode po tom, ako boje zničili dôležité vodovodné potrubie. Ide o jedno z troch hlavných vodovodných potrubí zabezpečujúcich pitnú vodu pre civilistov vo východnej časti Mósulu. Potrubie sa nachádza v časti mesta, ktorá je stále v rukách IS, čo znemožňuje jeho rýchlu opravu, upozornil UNICEF. „Deti a ich rodiny v Mósule čelia hroznej situácii. Nielenže sú v nebezpečenstve zabitia alebo zranenia pri prestrelke, teraz nemá potenciálne viac ako pol milióna ľudí bezpečnú pitnú vodu,“ uviedol predstaviteľ UNICEF v Iraku Peter Hawkins.
Iracké úrady podľa neho momentálne dovážajú vodu zo vzdialenosti asi 35 kilometrov od východného Mósulu, ale nepostačuje pre potreby obyvateľov. „UNICEF vyzýva všetky strany konfliktu, aby umožnili tieto kriticky dôležité dodávky a opravy. Na civilnú infraštruktúru sa nikdy nesmie útočiť,“ zdôraznil Hawkins.

Čítaj tiež:

Podmienky na registráciu cirkvi a náboženskej spoločnosti sa sprísnia

Tipy na vianočné darčeky

Nositeľné technológie a online hranie