Proces odzbrojenia povstalcov z FARC sa môže začať

0
1655

23583486 - la macarena, colombia-november 6  military forces of colombia supervise territories where guerrillas of farc still act soldiers patrol the mountain river in november 6; 2012 in la macarenia;colombia

(TASR) – Proces odzbrojenia ľavicových povstalcov z Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) sa môže začať. Povedal to v pondelok kolumbijský prezident Juan Manuel Santos po tom, ako v provincii Putumayo navštívil jednu z 26 demobilizačných zón, kde bude odzbrojovanie prebiehať pod dohľadom Organizácie Spojených národov.


Tip redakcie: Čo prinesie nový vylepšený Autopilot 2.0 od spoločnosti Tesla?


Po 52 rokoch došlo k prímeriu

Santos, ktorý vlani za svoje mierové úsilie získal Nobelovu cenu, si počas návštevy zóny podal ruky s radovými príslušníkmi FARC. Prezidenta sprevádzali dvaja vysoko postavení povstaleckí velitelia. FARC podpísali koncom minulého roka s vládou mierovú dohodu, ktorá ukončila najdlhšie trvajúci ozbrojený konflikt v Latinskej Amerike. Ten sa začal pred 52 rokmi ako povstanie roľníkov a vyžiadal si viac ako 220.000 obetí, okolo sedem miliónov ľudí vyhnal z ich domovov; nezvestných je stále vyše 60.000 ľudí. Od januára sa takmer 7000 bojovníkov FARC zhromažďovalo na základe mierovej dohody v spomínaných zónach, kam prichádzali pešo, autobusmi alebo plavidlami. Posledných zhruba 300 členov FARC prišlo v sobotu do zóny v provincii Caqueta, potvrdil šéf pozorovateľskej misie OSN v Kolumbii Javier Pérez Aquino.  

Celý proces prebehol bez jediného vážneho incidentu. Na zaistení jeho hladkého chodu sa podieľalo 100.000 vojakov, policajtov, členov mierovej komisie a pozorovateľskej misie OSN. Všetky odovzdané zbrane majú byť do mája roztavené a použité ako súčasť mierových pamätníkov. V odzbrojovacích zónach sa bývalí povstalci budú tiež pripravovať na opätovné začlenenie do občianskeho života. Pôvodnú verziu dohody medzi vládou a FARC Kolumbijčania tesne odmietli v októbrovom referende. V upravenom znení, ktoré schvaľoval už len parlament, je zakomponovaná väčšina požiadaviek jej kritikov. 

Kolumbijská vláda rokuje od februára na neutrálnej pôde v ekvádorskej metropole Quito o podobnej mierovej dohode aj s druhým najväčším ľavicovým povstaleckým zoskupením Národná oslobodzovacia armáda (ELN). Táto dohoda je dôležitá z toho dôvodu, aby bojovníci ELN neprevzali kontrolu nad oblasťami ovládanými kedysi FARC a miestnym obchodom s drogami.

Čítaj tiež:

Tusk a Pence našli spoločnú reč, Pence chce nový dialóg s Ruskom

Čo prinesie nový vylepšený Autopilot 2.0 od spoločnosti Tesla?

Nissan GT-R: Proti fyzikálnym zákonom