Aktuálne: Japonský cisár Akihito zvažuje odchod z trónu, aj keď to je proti zákonu

0
1814

TOKYO – Bolo to niečo ako verejné tajomstvo Japonska, že cisár Akihito by rád opustil trón. Rád by si uplatnil nárok na odchod tak, ako ostatní bežní ľudia, pre ktorých to je samozrejmosťou. 83 ročný cisár chce z trónu odísť a užiť si dôchodok, no je otázne, či mu to Japonci vo voľbách dovolia.

Cisár Akihito chce odstúpiť aj keď mu to zákon neumožňuje

„Keď zvážim to, že už nie som v najlepšej kondícii a stále sa to zhoršuje, myslím si, že nebudem schodný niesť zodpovednosť za krajinu“, povedal cisár vo vopred natočenej reportáži, ktorá bola odvysielaná tisíckam japonských domácností.

Ak Akihito zíde z trónu, tento krok by mohol poznačiť Japonskú kráľovskú rodinu, ktorá je aktuálne najstaršia dedičná monarchia na svete. Aj keď má vládca len symbolickú moc, jeho abdikácia by mohla opäť spustiť debatu na tému „žena na tróne“. Podľa Japonského zákona však musí cisár vládnuť až do svojej smrti a neumožňuje mu jednoducho abdikovať. Parlament by musel zmeniť zákon kvôli cisárovi.

Akihito požiadal parlament o zmenu zákona a pravidiel, avšak veľmi nepriamo nakoľko Japonské zákony neumožňujú cisárom zasahovať do politiky krajiny.

ZDROJ: http://www.nytimes.com/2016/08/09/world/asia/japan-emperor-akihito-retirement.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ