Aktuálne: Svet kritizuje Indiu za nový zákon o detskej práci. Aktuálne pracuje 10 milión detí.

0
1547

New Delhi 28. júla (TASR) – India sa v uplynulých dňoch dostala pod paľbu kritiky v súvislosti s novelizovaným zákonom o detskej práci, ktorý nedávno schválil tamojší parlament. S odvolaním sa na indické médiá a úrady o tom v stredu informovala spravodajská stanica BBC.

V súlade s týmito úpravami nemôžu v Indii pracovať deti mladšie ako 14 rokov, výnimku však predstavujú takzvané rodinné podniky. Dodatky zároveň zmenšili okruh prác, ktoré nesmú vykonávať mladiství vo veku 15-18 rokov. Indická vláda sa domnieva, že upravený zákon pomôže chudobným rodinám zarobiť si na živobytie a deti zároveň získajú pracovné skúsenosti. Legislatívu však kritizovali Detský fond OSN (UNICEF) a indický nositeľ Nobelovej ceny za mier a aktivista za práva detí Kajláš Satjárthí.

Práca je v Indii naozaj preplnená. Naše video zobrazuje preplnené vlaky, ktoré bez servítky ukazujú, aký je život v Indii a v priľahlom Bangladéši.

deti

Doposiaľ platný zákon zakazoval deťom mladším ako 14 rokov vykonávať iba také práce, ktoré sú považované za „nebezpečné“. Nová legislatíva, ktorú ešte musí odsúhlasiť indický prezident, zakazuje prácu detí mladších ako 14 rokov vo všetkých odvetviach a sprísňuje tiež tresty ukladané tým, ktorí ich napriek tomu zamestnajú. Aktivisti sa však napriek tomu domnievajú, že práve výnimka, ktorá deťom povoľuje pracovať v rodinných podnikoch po škole a počas prázdnin, otvára dvere detskej práci v náročných oblastiach akými sú napríklad brúsenie diamantov, práca v tehelniach či na bitúnku.

„V súlade s novým zákonom o detskej práci sa niektoré formy detskej práce môžu stať neviditeľnými a práve najviac zraniteľné a marginalizované deti môžu prestať pravidelne chodiť do školy… prípadne byť nútené z nej odísť,“ uviedol predstaviteľ UNICEF-u v Indii.
Podľa odhadov tejto organizácie momentálne v Indii pracuje približne 10,2 milióna detí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ