Aktuálne: Pri výbuchu v Ansbachu zahynul aj utečenec zo Sýrie, ktorý nálož odpálil

0
1809

Ansbach 25. júla (TASR) – Počas výbuchu v nemeckom Ansbachu zahynul taktiež v nedeľu večer 27-ročný utečenec zo Sýrie, ktoré bol podľa vyšetrovateľov ten, ktorý odpálil nálož pri vstupe na hudobný festival. Okrem neho utrpelo zranenia ďalších 12 ľudí a z toho 3 z nich vážne. To, či ide o teroristický útok polícia skúma a nevylučuje. Minister vnútra, Joachim Herrmann povedal, že považuje za veľmi pravdepodobné, že ide o islamistický samovražedný útok.

Minister predtým poskytol aktuálne informácie na tlačovej konferencii v Ansbachu spolu s predstaviteľmi polície a prokuratúry. Vyplýva z nich, že Sýrčan prišiel do Nemecka pred dvoma rokmi a podal žiadosť o azyl, ktorú mu však vlani zamietli. V krajine mohol napriek tomu zostať vzhľadom na občiansku vojnu v Sýrii. Muž bol podľa Herrmanna známy polícii v Ansbachu, kde dlhšie býval. V minulosti sa už najmenej dvakrát pokúsil o samovraždu a bol istý čas umiestnený na psychiatrickej klinike. Nie je však jasné, či mal v nedeľu v úmysle spáchať samovraždu alebo zabiť aj iných ľudí.

Policajný viceprezident z neďalekého Norimbergu Roman Fertinger uviedol, že 27-ročný muž mal výbušné zariadenie v batohu. Ak by sa mu podarilo dostať na hudobný festival, na ktorom bolo 2500 návštevníkov, určite by podľa neho bolo obetí viac. Sýrčana však nevpustili na miesto podujatia, pretože nemal vstupenku. Minister Herrmann povedal, že obsah batohu „mohol zraniť a zabiť ešte viac ľudí“. Podľa Fertingera sa v ňom nachádzali ostré kúsky kovu, ktoré našli rozptýlené v širokom okolí. Vyšetrovatelia našli mobilný telefón muža, ktorý skúmajú. Objasniť chcú tiež, v akom prostredí sa muž pohyboval a odkiaľ mal výbušniny.

K explózii došlo okolo 22.12 h pred vinárňou v bezprostrednej blízkosti vstupu na hudobný festival Ansbach Open 2016, ktorý okamžite zrušili a návštevníkov evakuovali. Polícia uzavrela celé centrum 40-tisícového mesta, do ktorého privolali aj posily z okolitého regiónu. Nasadených bolo 200 policajtov vrátane príslušníkov špeciálnych jednotiek a 350 hasičov a pracovníkov záchranných služieb.

V Bavorsku ide o tretí krvavý incident v priebehu jedného týždňa. V piatok večer 18-ročný útočník zastrelil v nákupnom centre v Mníchove deviatich ľudí a následne spáchal samovraždu. Predtým 17-ročný mladík v pondelok vo Würzburgu sekerou vážne zranil cestujúcich vo vlaku.

Minister Herrmann uviedol, že ďalší útok zrejme len zvýši obavy ľudí, a vyjadril pobúrenia nad tým, že azylová ochrana je pohŕdavo zneužívaná, čomu je podľa neho potrebné zabrániť. Oznámil súčasne, že krajinská vláda bude na dnešnom zasadnutí hovoriť o dôsledkoch po útoku v Ansbachu so zameraním okrem iného na zvýšenie ochrany obyvateľstva. V Ansbachu sa nachádza aj základňa americkej armády. Jej hovorca uviedol, že nemá informácie o výbuchu, informovala agentúra Reuters.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ