Aktuálne: V Istanbule nasadili špeciálne sily a vo vzduchu hliadkujú lietadlá

0
2263

Istanbul 18. júla (TASR) – Turecká polícia po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v krajine presunula do Istanbulu zo susedných provincií 1800 príslušníkov svojich špeciálnych jednotiek. Podľa údajov tureckej štátnej tlačovej agentúry Anatólia strážia títo policajti rozhodujúce zariadenia a hliadkujú v meste.

Anatólia tiež uviedla, že istanbulský policajný šéf Mustafa Čališkan prikázal zostreliť bez varovania akýkoľvek vrtuľník, ktorý by sa objavil vo vzduchu. Prezident Recep Tayyip Erdogan medzitým nariadil nočné hliadkovanie armádnymi lietadlami typu F-16 vo vzdušnom priestore nad celým Tureckom. Podľa agentúry AP je to znamením pretrvávajúcej obavy vládnych orgánov, že hrozba ešte nepominula. Aktéri neúspešného pokusu o prevrat z noci na sobotu použili aj vojenské lietadlá, ktoré útočili na dôležité vládne zariadenia, zatiaľ čo do ulíc veľkých miest vošli tanky.

Vzbura časti armády rýchlo narazila na odpor zložiek verných Erdoganovej vláde, ale aj civilistov, ktorí masovo vyšli do ulíc. Pri násilných zrážkach zahynulo najmenej 294 ľudí a vyše 1400 utrpelo zranenia. V súvislosti so zmareným pučom zatkli v Turecku tisíce príslušníkov armády, ale aj sudcov a prokurátorov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ