Aktuálne: Fajčiari v Bratislave sa už nebudú môcť vyhovárať na nedostatok košov

0
1199

Nevšimne si ich len ten, kto ich nechce vidieť a radšej zahodí ohorok na zem. V hlavnom meste totiž pribúdajú desiatky nových košov slúžiace ako popolníky pre fajčiarov a keďže sú v tvare cigarety, každému dávajú jasne najavo, ktorá skupina obyvateľov ich má využívať.

Cigaretové ohorky pohodené po zemi sú večným problémom slovenských miest a čím väčšie mesto, tým viac odpadu. Pri prechádzke Bratislavou sa s týmto problémom stretávame bežne a čo je najhoršie, množstvo ohorkov nájdeme aj na ihriskách a v parkoch. Spolu s plastovými fľašami a psími exkrementmi je to dobrá kombinácia na obchádzanie týchto miest, čo sa však snažia zmeniť predstavitelia mestskej časti Nové mesto a to montážou nových košov.

Ohorky znečisťujú verejné priestranstvá

Bratislavskí fajčiari pohybujúci sa v Novom meste sa už nemôžu vyhovárať na nedostatok košov. V posledných májových dňoch sa na tamojších verejných priestranstvách totiž začali montovať nové koše, ktoré majú aspoň sčasti riešiť neustále problémy s množstvom ohorkov voľne sa povaľujúcich po zemi. Znečisťovanie verejných priestranstiev potvrdzuje aj vedenie EKO podniku VPS, ktorí majú čistotu v Novom meste na starosti a riaditeľ Róbert Molnár dodáva : „Mestská časť má s čistením nemalé výdavky. Pokiaľ sa nezmení myslenie ľudí, musí prísnejšie trestať takéto znečisťovanie verejného priestoru mestská polícia.“

fajciari-bratislava

Nové koše na cigarety sa nedajú prehliadnuť

Budú pútať pozornosť farbou aj vzhľadom, takže prehliadnuť ich môže len slepec alebo úplne ľahostajný človek, pretože inštalované koše vyrobili v tvare cigarety. Účel ich použitia je tak jasný a každý ho pochopí aj bez priložených návodov či nadpisov. Vítaný krok mestskej časti by mal výrazne pomôcť pri znižovaní počtu fajčiarov, ktorí nemajú problém dofajčiť a hodiť ohorok na zem. Nových košov je spolu až 200 a podľa starostu to nemusí byť koncové číslo, pričom zámer tohto kroku je jasný. „Za posledné roky sme počet košov v mestskej časti zvýšili o päťdesiat percent, vďaka tomu je Nové Mesto čistejšie.“

Pomôžte udržiavať Nové mesto čistejšie

O odpadky na zemi nie je núdza v celej Bratislave a obzvlášť vysoký podiel znečisťovania verejných priestranstiev majú na svedomí niektorí fajčiari. Predstavitelia Nového mesta sa opäť odhodlali ku kúpe košov, ktoré majú ukázať tým nezodpovedným, kam ohorky patria.

Pomôcť udržiavať Nové mesto čistejšie tak môžu všetci, stačí si dať námahu a vyhodiť ich do koša. Pre tých aktívnejších je tu ešte Linka čistoty s číslom 0915/906 648, kde môžete navrhovať umiestnenie ďalších košov.

Predstavitelia mestskej časti spravili ďalší krok vpred a zapracovali na čistote vo viacerých lokalitách v mestskej časti. Ich aktivite však musia pomôcť aj samotní obyvatelia a hlavne fajčiari, ktorí si musia uvedomiť, že vyhadzovaním ohorkov do popolníka výrazne prispejú k čistejšiemu prostrediu, z ktorého budeme mať úžitok všetci.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ