Radíme: Ako predísť salmonelóze

0
2306

Ako predísť salmonelóze

Bratislava 10. apríla (TASR) – Spotrebitelia by mali pri spracovaní mäsa dôkladne dbať na hygienické zásady. Radí to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v čase, keď na Slovensku potvrdili v brazílskom mäse ďalší typ salmonely. Takisto sa blíži letné obdobie, baktéria salmonela sa počas tepla rozmnožuje rýchlejšie.

36454290 - raw healthy dieting products for paleo diet

Umývať, umývať

Pred manipuláciou s potravinami si treba pravidelne a často umývať ruky, a to aj počas prípravy jedla,“ povedala Iveta Trusková z ÚVZ SR. Takisto je dôležité čistiť všetky pracovné plochy, pomôcky na prípravu jedla a chrániť jedlo a priestory kuchyne pred hmyzom, hlodavcami a inými zvieratami.

Trusková odporúča oddeľovať surové mäso, hydinu a morské živočíchy od ostatných potravín, obzvlášť, ak sa už ďalej tepelne nespracúvajú. Pre prácu so surovým mäsom by mali mať gazdiné špeciálne vyhradené kuchynské pomôcky.

Potraviny treba variť pri teplote nad 70 stupňov Celzia. Uvarené jedlá je dôležité dôkladne pred konzumáciou prihrievať. Nemožno ich nechať viac ako dve hodiny pri izbovej teplote. „Treba rýchlo schladiť všetky uvarené a skaze podliehajúce potraviny a následne uchovať v chladničke,“ povedala Trusková. Neodporúča rozmrazovať potraviny pri izbovej teplote.

„Rozmrazené potraviny by spotrebitelia nemali opakovane zmrazovať,“ podotkla.

Pri príprave jedál treba používať pitnú vodu a čerstvé suroviny, umývať ovocie a zeleninu. Neradí používať potraviny, ktorým uplynul dátum spotreby a odporúča vyberať potraviny vyrobené bezpečnými postupmi. Slepačie vajcia v jedlách musia byť dôkladne tepelne spracované. 

Čítajte tiež:

Radíme: Je čas vymeniť zimné gumy za letné

Poradíme vám kam na vysokú školu