Hypotekárny úver nie je až taká záhada: Toto vás čaká pri vybavovaní

0
5782

Pri kúpe či stavbe vlastného bývania má len nepatrné minimum ľudí našetrené dostatočné množstvo financií. Najčastejšie u nás takúto situáciu rieši hypotekárny úver. Pre koho je určený a čo sa za týmto pomenovaním ukrýva?

hypptéka
Hypotekárny úver

Pod hypotekárnym úverom si treba predstaviť špeciálny typ pôžičky, ktorá má splatnosť najmenej päť rokov a pri ktorej je dlžník povinný ručiť nehnuteľnosťou. Hypotekárny úver slúži na financovanie výstavby, úprav či kúpy nehnuteľnosti.


TIP redakcie: Čo sa aktuálne stavia v Bratislave

Najviac si u nás hypotekárny úver berú ľudia vo veku tridsať až štyridsať rokov. O čosi menej je to u mladších žiadateľov. U skôr narodených prevláda refinancovanie staršej hypotéky.

Nehnuteľnosť rodičov ako záruka pre hypotekárny úver

Podľa prieskumov pomáhajú k novému bývaniu možnosti a financie rodičov. Tí deťom poskytujú najčastejšie do začiatku hotovosť alebo ich podporia pôžičkou či sporením. Zvyčajne ako zabezpečenie pre hypotekárny úver ponúkajú vlastnú nehnuteľnosť práve rodičia.

Hypotekárny úver je na stavbu, no nie hocijakú

Hoci je hypotekárny úver určený na financovanie domu alebo bytu, nezaplatíte ním každú stavbu. Musí ísť totiž výhradne o rekonštrukciu alebo kúpu takej nehnuteľnosti, ktorá je určená na bývanie. Zabudnite teda na chaty či záhradné domčeky. Hypotéku však môžete použiť aj na kúpu stavebného pozemku s tým, že daný pozemok musí byť vhodný na zastavanie a musí mať najmenej polovicu výmery určenú na bývanie.

Čo potrebujete na získanie hypotéky?

Hypotekárny úver je najrýchlejší spôsob získania financií na bývanie, ale pár papierovačiek vás predsa len čaká. Základom je mať minimálny vek 18 rokov, trvalý pobyt na Slovensku, slovenské občianstvo a stabilný príjem, ktorý ukáže, či ste schopní splácať úver. Tiež to, či vám po odrátaní nákladov vyjde aspoň životné minimum. Ak nie, úver vám v takom prípade nemusia odsúhlasiť.

Pripravte sa tiež na to, že v súčasnosti vám banka nemusí schváliť 100 % hypotéku, teda budete nútení zvyšné náklady na kúpu bývania zafinancovať z iného zdroja. V praxi sa na to využívajú spotrebné úvery, stavebné sporenie alebo pôžičky od rodičov či známych.

Kým v minulosti sa spotrebiteľom neoplatilo využiť predčasné splatenie úveru ešte pred koncom fixácie úrokovej sadzby, dnes je situácia priaznivejšia. Podľa novely zákona si totiž banky po novom môžu účtovať maximálne 1 % zo splatenej sumy ako poplatok. Oproti predchádzajúcej praxi, keď si banky ako poplatky pýtali 4 – 5 %, je to určite pozitívna správa.

Foto: Bigstockphoto


Prečítajte si tiež:

Bývate v dome? Dbajte na každoročnú údržbu