Chlapík si opravil chrup vlastným plastovým strojčekom, ktorý si vytlačil na 3D tlačiarni

0
5945

Vlastný strojček na zuby

Študent na Technologickom inštitúte v New Jersey si vytlačil vlastný strojček na zuby na 3D tlačiarni. Nebolo mu k tomu treba veľa – 60 dolárov na materiál a zdravú dávku vynaliezavosti. Jedinečný vynález naozaj zabral.

Amos Dudley nosil strojček už na strednej škole, no nie s fixátorom, ako pôvodne mal. Zuby sa mu preto začali pomaly zatláčať dozadu.

Bol na mizine a mal prístup k 3D tlačiarni

Tento študent digitálneho dizajnu nemal chuť vysoliť tisíce dolárov za nový strojček, preto sa rozhodol vyrobiť si vlastný.

Na svojom blogu uviedol, že jedinečný nápad sa zrodil nezvyčajnou kombináciou dvoch vecí: bol na mizine, ale na univerzite mal prístup ku kvalitnej 3D tlačiarni. A to naplno využil.

Postup nebol práve najjednoduchší. Musel si naštudovať všetko možné o čeľustnej ortopédii a naplánovať správne umiestnenie strojčeka, aby si zuby posunul želaným smerom. Len čo však dokončil najťažšiu úvodnú fázu, stačilo už iba vyrobiť sériu modelov z relatívne lacného plastu a pustiť sa do nosenia.

Oplatilo sa. Dudley má znovu krásny úsmev.

Takto to celé prebiehalo

Dudley narazil na fotografiu značkového strojčeka z priehľadného plastu a všimol si, že má na sebe ryhy, čo vyzerali ako z 3D tlačiarne. Napadlo mu teda, že by si mohol vyrobiť vlastný strojček.

 

Najprv si spravil odtlačok svojho chrupu pomocou alginátového prášku. „Takéto odtlačky sú veľmi presné a vedia zachytiť obrovské množstvo detailov,“ vysvetľuje. „V hmote síce bolo pár bublín,“ ale tie pri narovnávaní neprekážajú.

 

Výroba odliatku bola podľa jeho slov veľmi jednoduchá. „Vložil som odtlačok hore nohami do nádoby od jogurtu a naplnil som ho tekutým stužovačom. Potom som jednoducho odlomil hornú časť, aby som odkryl odliatok, a okolie som zarovnal žiletkou.“

 

Konečne mal lepšiu predstavu o tom, čo sa deje s jeho chrupom. Na odliatku jasne videl, ako mu trčí pravý bočný rezák.

 

Skenovanie pomocou lasera bolo v podstate bezbolestné, hoci rozhranie softvéru NextEngine hodnotí ako príšerné. „Rozmery snímky sa veľmi podobali rozmerom, ktoré som nameral na fyzickom modeli posuvným meradlom,“ píše na svojom blogu. Zároveň dodáva, že ťažké nebolo ani vytvoriť animáciu, ktorá mu ukázala, akým smerom by sa mu mali posúvať zuby použitím viacerých strojčekov.

 

„Potom to začalo byť zaujímavé,“ dodáva. Prišlo na rad tlačenie modelov na 3D tlačiarni.

 

Pohľad zblízka na jeden z nich.

 

Vytlačil si všetky „kroky“. „Kľúčové je označiť si správne všetky modely,“ upozorňuje. „Vyzerajú v podstate rovnako.“

 

Len čo vyšiel zo stroja na vákuové tvarovanie plastov hotový strojček, ostalo už iba vyhladiť okraje, aby Dudleyho nedráždili na ďasnách.

 

Vyriešil sa však jeho problém? Takto vyzeral jeho úsmev predtým.

 

A takto približne po štyroch mesiacoch.

 Čítajte tiež:

Toto potrebujete vedieť o spánku na chrbte

Sekty, ktoré neustále šokujú celý svet svojou absurdnosťou

 


Zdroj: http://www.businessinsider.com/how-to-3d-print-plastic-braces-for-60-2017-5/#dudley-ran-across-a-photo-from-a-name-brand-clear-alignment-treatment-and-noticed-that-the-plastic-looked-like-it-had-the-layer-striations-from-a-3d-print-so-what-was-to-stop-him-from-3d-printing-his-own-he-thought-1