Trend prirodzeného stravovania. Kŕmiť psy surovým mäsom alebo nie

0
581
Trend prirodzeného stravovania. Kŕmiť psy surovým mäsom alebo nie
5 (100%) 1 vote

Trend prirodzeného stravovania je populárny aj medzi psíčkarmi. Mnohí z nich vymenili komerčne vyrábané krmivá za mäso od mäsiara či z pultov supermarketov. Otázkou však je, či je to bezpečné – pre psíkov aj pre ľudí.

Nedávna štúdia v USA testovala 35 vzoriek mrazeného mäsa od ôsmich veľkovýrobcov. V dvadsiatich ôsmich produktoch našla E. coli, v devätnástich baktériu Listeria monocytogenes a v siedmich salmonellu. Podobne to dopadlo aj v Kanade či Novom Zélande.

Patogény sa bežne nachádzajú aj v jedle určenom pre ľudí, napríklad v kuracine alebo v mikroténových vreckách so šalátom. Nebezpečenstvo predstavujú najmä super odolné formy týchto patogénov, s ktorými majú problém poradiť si aj antibiotiká.

Mäso priamo od mäsiara by na tom malo byť lepšie. Psí tráviaci systém si pritom poradí aj s baktériami, ktoré by u človeka mohli vyvolať nevoľnosť alebo ochorenie. Zvieratá však môžu byť prenášačmi a človek sa môže nakaziť pri kontakte s ich výkalmi, slinami a niekedy aj srsťou.

Ako teda minimalizovať riziko, ak kŕmite surovým mäsom? Dôležité je mäso premraziť. Teploty od -20°C a nižšie deaktivujú väčšinu patogénov, ktoré môžu byť pre človeka a zviera nebezpečné.

Nezabudnite si umyť ruky pred aj po manipulácii s mäsom. Rozmrazujte ho na spodnej poličke v chladničke a zvieracie misky skladujte oddelene od riadu, ktorý používate vy. Dôležité je pravidelne a dôkladne umývať povrchy stolov a kuchynskej linky ako aj nože a dosky na krájanie.

Pri dostatočnej informovanosti a dodržiavaní hygienických štandardov je možné kŕmiť svojich miláčikov aj surovým mäsom a minimalizovať tak nebezpečenstvo nákazy.

Čítajte tiež:

9 geniálnych tipov na domáci tréning šteniatka

Veľký prehľad: Ako často kŕmiť najobľúbenejšie, no aj netradičné domáce zvieratá

Vďaka tejto otázke zistíte, či má vzťah budúcnosť


Zdroj: https://www.popsci.com/pet-food-raw-meat-safety

ZANECHAŤ ODPOVEĎ