Pohyb je dôležitý. Treba však vedieť aj oddychovať. Ako odhadnúť, koľko cvičenia je tak akurát?
Jednotný recept pre každého neexistuje. „To, aký druh cvičenia si zvolíte, sa odvíja od vašich schopností, cieľov, záujmov, dostupných pomôcok, súčasných i minulých zranení a množstva času,“ hovorí osobný tréner Tom Mans. Isté základné princípy však platia.
„Ak chcete výsledky, cvičenie jeden ani dvakrát týždenne vám veľmi nepomôže,“ pokračuje Mans a odporúča cvičiť aspoň tri razy do týždňa. Ideál je stihnúť to päť až štyrikrát za sedem dní, čo je ale pre bežného človeka priveľká časová záťaž. „Tri dni sú dostatočné na to, aby ste telo vystavili záťaži potrebnej na zosilnenie, schudnutie a udržanie sa v zdravej forme.“
Tip redakcie: Prehnaným cvičením si môžete poškodiť brucho
Niektorí ľudia tvrdia, že stačí cvičiť polhodinu, no tréner odporúča 45 minút až hodinu. Desať minút by ste mali venovať rozcvičke, polhodinu až 40 minút silovému tréningu a 5 až 10 minút vychladnutiu a strečingu. Polhodinové tréningy majú zmysel pri budovaní kondície alebo pri intervalovom tréningu.
Ak pravidelne dvíhate závažia, mali by ste si medzi jednotlivými tréningami dať deň pauzu. „Môžete cvičiť dva dni po sebe, ale rozhodne sa vyhnite sérii troch či viac dní,“ vystríha Mans. Ak svalom nedoprajete čas na oddych, presilíte si kĺby a šľachy a môžete si spôsobiť zranenia. Výnimkou je prípad, keď na každom tréningu posilňujete inú časť tela. Pre bežných ľudí, ktorí „iba“ chcú byť fit, je však výhodnejší celotelový tréning, po ktorom oddychovať jednoznačne treba.
Veľmi dôležitý je aj spánok. „Najmä ľudia, ktorí cvičia, by nemali spať kratšie než sedem až hodín každú noc,“ tvrdí Mans. „Telo v spánku zosilnieva, spaľuje tuky a obnovuje poškodené svalové tkanivo.“ Nedostatok spánku teda negatívne ovplyvní vaše výkony v posilňovni.
Čítajte tiež:
Najlepšie cvičenia na spaľovanie tukov
V hoteli môžete prechladnúť, chytiť chrípku alebo vírus