Prečítajte si porovnania dĺžky pracovných časov v Európe. Najmenej robia Nemci.

0
6415

Niekto sa narobí a na výplatnej páske uvidí len pár drobných, iný má skoro viac voľného ako pracovného času, no zarába kráľovsky. Prehľad priemernej dĺžky pracovného času v Európe v spojitosti s výškou príjmov prináša viacero zaujímavostí, na ktoré sa musíme pozrieť.

praca v zahranici

Dĺžke pracovného času v európskych štátoch aj v jednotlivých mestách sa pravidelne venujú viaceré inštitúcie zamerané na spracovanie štatistík. Zaujímavé a hlavne reálne čísla prináša napríklad Eurostat, OECD, agentúra Bloomberg alebo naša domáca spoločnosť TREXIMA Bratislava. Na základe ich štúdií sa dá vytvoriť hodnoverný  prehľad toho, aký pracovný čas majú Európania a samozrejme ho porovnať so Slovenskom.

Neuveriteľné – najpracovitejší sú Gréci   

Znie to ako nemiestny žart, no z hľadiska dĺžky pracovného času robia najviac Gréci. Presne tí Gréci, ktorí údajne nechcú robiť, no napriek tomu berú obrovské peniaze. Tento názor búra správa OECD, ktorá im vymerala pracovný čas 42 hodín týždenne, čo ich radí na prvé miesto v Európe a dokonca aj do top päťky vo svetovom rebríčku.

Dlho makajú aj Poliaci a Rusi  

Je paradoxné, že na východe Európe sa pracuje najdlhšie, no produktivita nestíha za západom. Svoje o tom vedia aj Poliaci a Rusi, ktorí sa podľa OECD umiestnili na popredných pozíciách v top desiatke. Rusi sú však na tom horšie v porovnaní miest, pretože Moskovčania pracujú v priemere len 31,66 hodín za týždeň, čo je výrazne za európskym priemerom.
Porovnanie -aký pracovný čas majú Európania 2

Pracujeme veľa, zarábame málo

Slováci patrili k najdlhšie pracujúcim zamestnancom v rokoch 2000,2010 a patria tam dodnes. Náš týždenný pracovný čas sa podľa spoločnosti TREXIMA pohybuje na úrovni 40,3 hodín. V porovnaní s tým, že sme v päťke najmenej zarábajúcich krajín EÚ to vyznie smiešne, najmä ak sa pozrieme na priemernú mzdu v SR, ktorá ani zďaleka nedosahuje štandardných 1000€.

Ďalšie zaujímavosti o pracovnom čase Európanov

  • zamestnanci v Grécku odpracujú vyše 2030 hodín ročne
  • najmenší podiel pracujúcich v nedeľu (5%) je v Portugalsku
  • nočná práca je najčastejšia u nás, robí ju každý šiesty Slovák
  • v Paríži pracujú najmenej z metropol, týždenne len 30,84 hodín
  • Moskovčania si za rok doprajú priemerne až 31 dní dovolenky

Pracovný čas porovnávajú aj v metropolách

Svoj rebríček zameraný na dĺžku pracovného času si vedú aj mestá, nielen štáty. Údaje pasujú za najsvedomitejších a najdlhšie pracujúcich obyvateľov Madridu, Amsterdamu a nemeckých miest, no v popredí nechýbajú ani neuveriteľné Atény.
pracovny cas europania

Prehľad dĺžky pracovného času vo vybraných európskych mestách :

Mesto Týždenný pracovný čas Mesto Týždenný pracovný čas
Mníchov 33,1 Kodaň 32,64
Moskva 31,66 Amsterdam 33,20
Paríž 30,84 Madrid 33,28
Viedeň 32,27 Helsinki 31,91

Na záver ostáva položiť jednu tradičnú otázku, na ktorú akosi nikto nechce odpovedať. Kde nastala chyba, že Slováci pracujú takmer najviac spomedzi všetkých národov na kontinente, no zarábajú menej ako väčšina z nich?

Čítajte aj:

Prečo sú ľudia za veľkou mlákou xxl a prečo obľubujú fastfoody?

Porovnali sme platy zdravotných sestier! Kde zarobia najviac?

Budhizmus očaril západ, no je viac módou ako skutočnou vierou