Čo je výhodnejšie: napiecť doma alebo si koláče radšej objednať?

0
896
Čo je výhodnejšie: napiecť doma alebo si koláče radšej objednať?
5 (100%) 1 vote

Všetci milujeme sladkosti. Pečené i nepečené. Ovocné koláče ako od babičky s posýpkou, moderné variácie cheesecakov, ktoré si dopriavame v kaviarniach či cukrárňach. Podaktorí z nás si sladké dobroty radi upečú aj doma. Tento pôžitok si však môžeme dopriavať nanajvýš cez víkendy… Času je totiž čoraz menej. Čo však robiť, ak sa blížia narodeniny vašich najbližších, alebo by ste radi prispeli peknou tortou na nejakú slávnostnú príležitosť? Ak sa chcete vyhnúť polnočnému pečeniu a zbytočnému stresu, objednajte si radšej koláčiky a tortu u nejakých šikovných cukrárok…

Nie sú možno vyučené v obore, ale svoju prácu milujú. Ich láska k pečeniu sa pretavila do podnikania: vyrábajú sladké zákusky a torty na objednávku. V súčasnosti je citeľný boom cukrárok/samoukov, ktoré svoje hobby povýšili na svoje živobytie. Zakladajú drobné kaviarne či cukrárne, kde si môžete pochutnať na poctivo vyrobených dezertoch. Ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú domácky pripravené šmakocinky, z ktorých nie je cítiť umelina pásovej výroby.

Možno si myslíte, že domáca výroba dezertov vás vyjde lacnejšie. Ak si však uvedomíte všetky faktory, ktoré sú s domácim pečením spojené, môže vás v konečnom dôsledku prísť draho. A to nemyslíme len v peňažnej forme… Prečo je lepšie objednať si tortu u skúsených cukrárok?

Šetríte svoj čas

Pre niekoho je pečenie vyslovene relaxom: oddýchne si pri ňom, “vypne” hlavu a má z vytvárania sladkých dobrôt náramnú radosť. Pečenie zložitejších zákuskov a najmä torty však môže byť časovo i fyzicky náročný proces. Nebolo by lepšie stráviť čas, počas ktorého ste prikované k sporáku, radšej čítaním obľúbenej knihy, na rande alebo hrou so svojimi deťmi? Objednaním koláčov šetríte svoj čas a psychickú pohodu.

Ušetríte peniaze za nákup surovín a energie

Pečenie samo o sebe nie je lacnou záležitosťou. Musíte nakúpiť kvalitné ingrediencie, pokiaľ chcete pripraviť skutočne chutnú lahôdku. Pri pečení taktiež využívate elektrinu alebo plyn, čo sa odrazí na možnej vyššej spotrebe energií v domácnosti. Možno sa vám to zdá ako zbytočné žgrlošenie, ale keby ste si zbežne sčítali vaše náklady napríklad na pečenie dvoch koláčov a torty za mesiac, asi by ste z výslednej sumičky ostali v miernom údive…

Vždy čerstvé a bez umelých prísad   

Vyberajte si takých dodávateľov a cukrárky, ktoré jasne deklarujú, aké vstupné suroviny používajú do svojich produktov. Trvajte na poctivých surovinách, bez umelých prísad a farbív. Domáce torty a koláče sú vyrábané ručne, s dôrazom na každý detail. Pri domácom pečení by ste sa museli babrať aj so zdobením. Pri objednanej torte už máte atraktívne zdobenie hotové a vy sa môžete len kochať. Ďalšou výhodou je ich čerstvosť a príťažlivý vzhľad. Torty možno vyzerajú domácky, ale nie amatérsky.

Poctivá ručná práca a výborná chuť

Pri objednaní torty alebo dezertov máte vždy istotu, že ich chuť bude výborná, cesto vláčne a čerstvé. Cukrárky si dávajú záležať na každom detaile, nakoľko ich práca baví a robia ju s láskou. V menších kaviarniach torty nevznikajú ako na bežiacom páse, sú produkované v menšom množstve, preto sa nezanedbáva ani ich chuť, tvar či výsledná podoba.

Ak by ste sa rozhodli objednať dezerty, vždy si overte a najprv osobne ochutnajte výtvory od vybraného dodávateľa. Poctivé domáce maškrty nájdete aj v La Patisserke v Bratislave. Napečú vám mňamky od výmyslu sveta, ktoré nielen božsky chutia, ale rovnako neodolateľne aj vyzerajú…

Čítajte tiež:

Nový trend: v kurze sú „nahé torty“ bez tradičného zdobenia

Tarte Tatin: Ako sa z kuchynskej nehody stal kultový francúzsky dezert

Toto nás v škole nenaučili. Ako zvládať emócie

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ