Veľkonočné zvyky vo svete
Tradičné jedlá, pestrá výzdoba, čas s rodinou a hlavne bláznivá oblievačka. Veľká noc nám po roku opäť klope na dvere a pozýva nás oslavovať sviatky jari. A keďže sa oslavujú takmer na celom svete, o rozmanitosť veľkonočných zvykov a tradícií nie je núdza.
Čas do začiatku najväčších sviatkov v roku hneď po Vianociach sa nezadržateľne kráti. Veľká noc, ktorej oslavy s výnimkou niektorých regiónov vypuknú vo väčšine sveta, spustí bláznivú lavínu osláv a veselíc. Barančeky, zajačiky a kraslice síce nebudú chýbať nikde, no tradície a spôsob oslavy sú v každom regióne iné, takže čaká nás nádielka zvykov od výmyslu sveta.
Tip redakcie: Ako pripraviť dieťa na mladšieho súrodenca
Pôvod a história Veľkej noci
Aj keď kresťania si Veľkú noc prisvojili a spravili z nej vrchol liturgického kalendára, korene týchto sviatkov siahajú hlbšie. Prvé zmienky o sviatku zaznamenali 1500 rokov pred Kristom pri príležitosti židovského Pesachu. Zabudnúť nesmieme na predkresťanské pohanské zvyky šíriace sa v prvých storočiach nášho letopočtu, ktoré symbolizovali vítanie jari, a práve z nich sme prebrali mnoho zvykov praktikovaných dodnes.
Veľkonočné zvyky vo svete
V USA sú oslavy skromné – V zámorí sú tradície a duchovný odkaz sviatkov takmer mŕtve. Jediným zvykom je zdobenie a skrývanie vajíčok, ktoré musia v nedeľu ráno deti hľadať. Čo sa týka hostiny, Veľká noc nepatrí k dôležitým sviatkom, takže nič špeciálne sa nepripravuje.
Škandinávia slávi dosť netradične – Severania si tradície užívajú vo veľkom štýle. Švédske deti sa prezliekajú za bosorky, v Dánsku píšu prekáračkové listy zdobené snežienkami a Fíni organizujú maškarné bály priamo v uliciach. Zvláštny zvyk uznávajú v Nórsku, kde sa venujú sledovaniu detektívnych filmov, pričom cieľom je hľadať vraha.
Íri súťažia s vajíčkami – Okrem tradičnej pórovej polievky a pojedania vajíčok označených krížikom sa Íri zabávajú súťažou v kotúľaní vajíčok. Každý aktér súťaže dostáva bambusovú paličku, ktorou musí vajíčko dokotúľať po trávniku čo najskôr do cieľa.
Tip redakcie: 9 tipov ako prehĺbiť svoje partnerské puto
Portugalci pália Judášov – Portugalské „hranice“ sú na Veľký piatok v plameňoch, pretože miestni upaľujú slamených Judášov. Potom absolvujú návštevu kostola, aby ich doma počkali pečené jahniatka a vyberané mandľové alebo čokoládové koláče.
Hluční Gréci – Temperamentné oslavy plné emócií sa odohrávajú po celom juhu Európy, no najväčší hluk robia Gréci. Tí sa vyžívajú vo vyhadzovaní krčahov plných vína alebo vody z balkónov, pričom hluk z rozbíjania má byť symbolom radosti z Kristovho zmŕtvychvstania.
Na Filipínach sa nechávajú ukrižovať – O filipínskych veľkopiatkových rituáloch v podobe ukrižovania a bičovania počúvame každý rok. Dobrovoľníci sa nechajú mučiť napriek tomu, že cirkev sa postavila proti tomuto krvavému zvyku, aby zdieľala utrpenie spolu s Kristom.
Etiópia začína sláviť až v sobotu – V Afrike sa Veľká noc oslavuje sporadicky, najčastejšie v kresťanskej časti Etiópie. Sviatky tam začínajú až na Bielu sobotu a to niekoľko hodinovou bohoslužbou. Typické je nosenie palmových čeleniek a bubenícky sprievod kňaza pri obrade.
Naše veľkonočné zvyky sa našťastie nespájajú so žiadnym ohňom, mučením ani hľadaním vrahov. Radšej oslavujeme dobrým jedlom, prípitkom a poriadnou šibačkou či oblievačkou. Čo myslíte? Menili by ste naše veselé zvyky a skvelé jedlá za ktorúkoľvek z iných tradícií? Ktoré veľkonočné zvyky vo svete vás najviac prekvapili?
Čítajte tiež:
Cintorín Greyfriars Kirkyard patrí k najstrašidelnejším miestam
20 epických faktov o Game of Thrones