Kvôli kresťanskej viere zomrelo minulý rok vyše 1000 ľudí

0
2044

38328541 - place for rest with christian cross on a top of mountain above the sunny foggy valley. carpathian mountains, ukraine.

Vlani kvôli viere zomrelo vo svete vyše 1000 kresťanov, perzekúcie sa stupňujú

TASR) – Medzinárodná mimovládna organizácia Open Doors (Otvorené dvere, OD) dnes zverejnila svoju výročnú správu o prenasledovaní kresťanov vo svete.

V roku 2016 umrelo 1173 kresťanov

Pripomína sa v nej, že rok 2015 bol pre kresťanov mimoriadne čierny, pretože počas neho bolo zaznamenaných 7100 prípadov ich násilnej smrti. Rok 2016 bol s 1173 obeťami menej brutálny, ale sprevádzal ho nárast počtu prípadov represálií voči kresťanom, a to najmä v juhovýchodnej Ázii. Smutný primát v rebríčku, pokiaľ ide o počet obetí, drží Nigéria, kde vlani zahynulo 695 kresťanov. V rebríčku je zoradených 50 najproblémovejších krajín sveta, kde je silnej až extrémnej forme perzekúcií vystavených podľa odhadov spolu okolo 215 miliónov ľudí, čo je tretina obyvateľstva týchto štátov.

Netolerancia voči kresťanom narastá aj v juhovýchodnej Ázii

Ako každý rok za uplynulých 16 rokov je aj tentoraz na čele rebríčka Severná Kórea nasledovaná Somálskom, Afganistanom, Pakistanom a Sudánom. Riaditeľ pobočky protestantskej organizácie OD pre Francúzsko Michel Varton upozornil, že pokiaľ ide o netoleranciu voči kresťanom, veľa sa hovorí o Blízkom východe a subsaharskej Afrike, ale „juhovýchodná Ázia ich už doháňa“. Mimoriadny nárast útokov voči kresťanom badať v Indii, kde túto situáciu denne zažije v priemere 15 kresťanov. Útoky proti kresťanom sa množia aj vo Vietname, Laose, Bangladéši a Bhutáne. Podľa Vartana ide o dôsledok posilnenia nacionalistických tendencií v týchto krajinách, bez ohľadu na to, či sú väčšinovo komunistické, moslimské, hinduistické alebo budhistické.


Tip redakcie: V USA museli preventívne evakuovať židovské centrá


Situácia v Číne zostala v porovnaní s rokom 2015 nezmenená. Počet kresťanov v Číne stále stúpa – za ostatných 40 rokov zo 600.000 na 100 miliónov -, čo vyvoláva znepokojenie čínskej vlády. Tá sa kresťanskú komunitu snaží dostať pod kontrolu, ale od roku 2008 podľa Vartana badať isté uvoľnenie a zlepšenie celkovej situácie.

46170017 - hands folded in prayer over holy bible

Väčšina krajín, kde dochádza k útokom na kresťanov, sú moslimské. Vartan pripomenul, že nárast islamského extrémizmu sa začal už v 70. rokoch 20. storočia. Vartan tvrdí, že postavenie kresťanov je lepšie vo väčšinovo šiitských krajinách, ako je Irán, ale pokiaľ ide o mieru tolerancie ku kresťanom, sunniti a šiiti sa nijako zásadne nelíšia. V Iráne sú terčom perzekúcií aj moslimovia, ktorí konvertovali na kresťanstvo.

V Severnej Kórei podľa Vartana neexistuje sloboda vierovyznania. „Tam nie je možné veriť v Boha. Ak sa to zistí, ten človek zmizne, prestane existovať a spolu s ním do pracovného tábora pošlú celú jeho rodinu,“ povedal Vartan, ktorý pripomenul, že Severná Kórea bývala veľmi kresťanskou krajinou a samotný Pchjongjang býval označovaný za „Jeruzalem Východu“. Pozostatkom niekdajšej je súčasná podzemná cirkev. V čo najväčšom utajení svoju vieru v Severnej Kórei praktizuje podľa odhadov asi 300.000 ľudí.

Čítaj tiež:

5 top horských túr v juhovýchodnej Ázii

10 filmov, na ktoré sa môžeme tešiť v roku 2017

Netanjahu si myslí, že medzi útokmi v Jeruzaleme a v Európe je s