EÚ nepotrebuje rady od nikoho zvonka

0
1607

59322914 - warsaw, poland - jul 9, 2016: nato summit. british prime minister cameron, president ukraine poroshenko, us president obama, chancellor of federal republic germany merkel and french president hollande

Hollande: EÚ nepotrebuje Trumpove rady; Mogheriniová chce ujasniť vzťahy EÚ-USA

(TASR) – Francúzsky prezident Francois Hollande v pondelok odkázal novozvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Európska únia nepotrebuje rady zvonka, aby vedela, čo má robiť.


Tip redakcie: Viete ako vyzerá začiatok Veľkého čínskeho múru?


EÚ sa bude rozhodovať samostatne

Hollande, ktorý v pondelok odovzdal americkej veľvyslankyni vo Francúzsku Jane Hartleyovej Rad čestnej légie, ďalej povedal, že EÚ bude vždy pripravená pokračovať v transatlantickej spolupráci, „ale bude sa rozhodovať podľa svojich vlastných záujmov a hodnôt“. Vzťahy medzi Európou a USA sú podľa neho založené na hodnotách, ako sú rešpekt či vzájomná podpora v čase núdze, ale aj na záväzku k demokracii, slobode, rovnosti a ľudskej dôstojnosti.

Hollande sa tak pridal k európskym politikom, ktorí reagovali na rozhovor Trumpa pre nemecký denník Bild a britské noviny The Sunday Times. Okrem iného v ňom označil NATO za zastaranú organizáciu a povedal, že po brexite odídu z Európskej únie aj ďalšie členské krajiny.

Trumpov rozhovor pohoršil európskych politikov

54763537 - washington d.c., usa - mar 31, 2016: nuclear security summit. high representative of european union for foreign affairs and security policy federica mogherini welcomes the participants of the summit

Trumpove vyhlásenia na adresu Európskej únie kritizovali viacerí európski predstavitelia vrátane šéfky diplomacie Európskej únie Federicy Mogheriniovej. Tá na Trumpove slová, že mu nezáleží na tom, ak sa Európska únia rozpadne, odkázala, že „Európska únia zostane jednotná“. „Som o tom presvedčená. Rešpektujem názor novozvoleného prezidenta, ale som presvedčená, že EÚ sa v budúcnosti nič nestane,“ povedala po skončení pondelňajšej Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli. EÚ si podľa nej bude svoju politiku určovať sama. Momentálne vzťahy medzi EÚ a USA nie sú celkom jasné, ale existuje vôľa vybudovať dobré partnerstvo medzi Bruselom a Washingtonom, čo vyplýva aj z doterajších rozhovorov s  budúcim americkým viceprezidentom Mikeom Pencem.

Kritikou Trumpových vyjadrení nešetril ani šéf holandskej diplomacie Bert Koenders, podľa ktorého Európska únia a NATO sú základnými piliermi globálnej bezpečnosti. „Bolo by skutočným omylom v nestabilnom svete povedať, že už viac nepotrebujeme NATO,“ povedal Koenders. Predstavitelia Európskej únie si musia čo najskôr sadnúť za rokovací stôl s Trumpom, ktorý očividne nemá dôveru v OSN, EÚ a NATO, aby pochopil, že NATO existuje v záujme oboch partnerov.

Čítaj tiež:

Prečo je Pixel od Googlu lepší ako iPhone?

Nádherná cesta vesmírom

Rusko nie je ochotné pristúpiť na obety výmenou za zrušenie sankcií