V Brazílii ušlo počas vzbúr 184 väzňov

0
732
V Brazílii ušlo počas vzbúr 184 väzňov
Ohodnoť článok

11589136 - dark prison cell at night

Brazília: Počas vzbúr ušlo 184 väzňov, polícia zatiaľ chytila 48 z nich

(TASR) – Trestancov zodpovedných za zabitie dovedna 56 väzňov počas nedeľňajšej vzbury vo väznici v štáte Amazonas na severe Brazílie premiestnia do zariadení s najvyšším stupňom stráženia, uviedli dnes brazílske úrady.


Tip redakcie: 5 najlepších filmov v roku 2016


Vzbura väzňov v Brazílii

Viacerým obetiam väzni počas nepokojov odťali hlavu, niektorých aj rozštvrtili. Vzbura vo väzenskom komplexe Anísio Jobim v meste Manaus vypukla v nedeľu večer, keď na seba začali útočiť väzni z dvoch súperiacich zločineckých gangov údajne pre spor o kontrolu nad väznicami a obchodom s drogami. Bezpečnostným zložkám sa kontrolu nad väznicou podarilo opätovne získať až v pondelok ráno. Ide o najkrvavejšiu väzenskú vzburu v Brazílii od roku 1992, kedy si nepokoje vo väznici Carandiru v meste Sao Paulo vyžiadali 111 životov.

Paralelne s ňou pritom v nedeľu a v pondelok vypukli menšie nepokoje aj v troch ďalších brazílskych väzniciach. Pri všetkých štyroch vzburách prišlo o život dovedna 60 väzňov. Ďalším 184 trestancom sa podarilo vzniknutú situáciu využiť na útek, pričom do dnešného dňa polícia chytila 48 z nich. Vo väzenskom komplexe Anísio Jobim v meste Manaus žije okolo 1200 väzňov, má však kapacitu len pre približne polovicu z nich. Guvernér štátu Amazonas José Melo dnes oznámil, že plánuje postaviť novú väznicu s kapacitou 3200 ľudí, aby tak pomohol vyriešiť problém s ich preplnenosťou v Brazílii.

Brazílsky minister spravodlivosti Alexandre de Moraes povedal, že vláda sa rozhodla vyčleniť v súvislosti so vzburou na mimoriadnu pomoc štátu Amazonas 17 miliónov dolárov. Časť z týchto peňazí bude použitá na zaplatenie súdnych znalcov, ktorí majú problémy s identifikáciou  zohavených tiel zavraždených väzňov.

Čítaj tiež:

9 zručností, ktoré vás v práci urobia nenahraditeľnými

Tipy pre pohodlnejší let s deťmi

Assange tvrdí, že Rusko nestojí za hakerskými útokmi na amerických demokratov

ZANECHAŤ ODPOVEĎ